Bolu ili merkez ilçesinde sosyoekonomik yönden farklı düzeylerde bulunan 8.sınıf öğrencilerinin dil becerilerini kazanma düzeyi
Language acquisition level of 8th grade students differing from eachother to their socioeconomic levels in the city of Bolu
- Tez No: 214474
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYATİ YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalısma, ilkögretimdeki ögrencilerin Türkçe ögrenim düzeyine etkisi oldugu düsünülen çesitli sosyoekonomik ve kisisel özellikleri ile bu özelliklerin okuma ve dil bilgisi becerilerinin gelistirilmesindeki etkilerinin arastırılması amacıyla yapılmıstır. Bu amaçla Bolu'da degisik sosyoekonomik düzeylere sahip oldugu düsünülen altı okulun 8. sınıflarında, sosyoekonomik özellikleri saptamaya yönelik bir anket formu ve Türkçe okuma ve dil bilgisi becerilerini degerlendirmeye yönelik birer test uygulanmıstır.Ögrencilerin sahip oldugu sosyoekonomik özellikleri ile okuma-anlama ve dil bilgisi testlerindeki basarıları karsılastırılmıs ve elde edilen sonuçlara göre dil becerilerini kazanma düzeyi ile sosyoekonomik özellikler arasındaki iliski ortaya konmaya çalısılmıstır. Çalısmaya alınan okulların ögrencileri arasında ; ailenin aylık gelir durumu, eve gazete alınıp alınmaması, anne-baba egitim ve meslekleri ve evde kendilerine ait bir oda bulunup bulunmaması yönlerinden anlamlı farklılıklar oldugu bulunmus ve bu farklılıklara baglı olarak arastırmaya alınan altı okuldan ikisinin sosyoekonomik yönden dezavantajlı , dört tanesinin ise avantajlı ögrencilerin ögrenimlerini sürdürdükleri okullar oldugu belirlenmistir. Türkçe okuma ve dil bilgisi becerileri yönünden degerlendirildiginde de okullar arasında anlamlı düzeyde farklılıklar oldugu bulunmustur. Bunun yanında; evine gazete alınan, evde kendine ait bir odası bulunan, anne ve babası egitimli ,gelir düzeyi yüksek olan çocukların, Türkçe okuma ve dil bilgisi becerilerinin daha iyi düzeyde oldugu saptanmıstır. Sosyoekonomik düzeyi düsük ailelerin çocuklarında olumsuz etkilere yol açan etkenlerin düzeltilmesi yönünde çabalar gösterilmesi gerekliligi çalısmanın bulgularından açıkça görülmektedir. Bu sonuçlardan hareketle düsük sosyoekonomik düzeyli aileler lehine olumlu olabilecek degisiklikler yapılmasının, Türkçe ögretim programının ve uygulamalarının gözden geçirilmesinin gerekliligi göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this researh is to invetigate various socioeconomic levels and personal characteristics that are assumed to affect the level of Turkish language education of primary school students, particularly the effects of those in development of reading and grammar skills of students. For this purpose, 8th grade-students in Bolu from six schools, which were assumed to have different socioeconomic levels, were chosen for the investigation. A survey was made to understand their socioeconomic levels and personal characteristics, and a test was made to evaluate their Turkish reading and grammar skills. The test results evaluating reading, understanding and grammar skills were compared with the surveys giving details about socioeconomic levels for each student to understand the relationship between language skills and socioeconomic levels. Among the students included in this study, it has been found that there have been important differences in their parents? education levels, occupation, monthly salaries and the number of parents buying newspapers everyday, and the number of students that have their own bedroom at home. In respect of these differences, it was found that the students from two schools had socioeconomic advantages and students from four schools had socioeconomic disadvantages within six schools that were used in this research. It was also found that there were considerable differences among six schools when Turkish reading and grammar skills were evaluated. Moreover, it was concluded that the students who have a separate room of their own and whose parents are well-educated and buy a daily newspaper have a high level of reading and writing skills in Turkish. It is obviously seen from the results of this study that there is a need for making efforts to correct the factors adversely affecting the students whose families have lower socioeconomic level. According to these results, the fact that there may be some possible changes that can be a favor for the families with low socioeconomic level and the need for revision of curriculum and applications in Turkish classes should not be ignored.