Boru hattıyla akaryakıt ikmali yapan bir işletmede karma tamsayılı programlama modeli ile çizelgeleme
Pipeline scheduling in an oil supply company using mixed integer linear programming model
- Tez No: 335345
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Boru hatları büyük miktarlardaki rafine edilmiş petrol ürünlerinin uzak mesafelere taşınmasında ekonomik bir yoldur. Boru hatlarında farklı ürünler aralarında herhangi bir ayırıcı olmadan arka arkaya pompalanmaktadır. Pompaj hareketinin sırası ve uzunluğu, boru hattı operasyonel maliyetlerini azaltarak kısıtları karşılamak ve pazar taleplerine cevap vermek için dikkatli bir şekilde seçilmek zorundadır. Bu çalışmada ele alınan gerçek hayat problemi, kaynak ve dağıtım merkezleri arasında yakıt türevlerinin pompalanmasında kullanılan ve tek yönlü boru hattından oluşan bir dağıtım sistemini içermektedir. Problem mevcut veriler doğrultusunda Karma Tamsayılı Doğrusal Programlama modeli olarak ifade edilmiş ve GAMS yazılımı ile çözülmüştür. Çalışma neticesinde belirli bir zaman dilimindeki boru hattı operasyonlarını içeren optimal bir pompaj çizelgesi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pipelines are efficient ways to convey the huge amount of refined petroluem products to distant points. Different products are pumped successively without any separator between them in the pipeline. Pumping sequences and volumes should be chosen very carefully in order to satisfy market demands and cost constraints of pipeline. The real life problem considered in this study included a distribution system has a resource and a distribution center where transporting different product types in a unilateral pipeline. Problem was stated as a Mixed Integer Linear Programming (MILP) model and solved by GAMS software thorough actual data. As a result of the study, an optimal pumping schedule was achieved including the pipeline operations in a certain period of time.