Bazı florlu polimerlerin sentezi ve yüzey kaplama özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of the some fluorine polymers and the investigation of surface coating properties
- Tez No: 335358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY ÖZAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada öncelikle glisidilmetakrilat (GMA), azobisizobütironitril (AIBN) ve benzoilperoksit (BPO) başlatıcısı kullanılarak radikalik polimerizasyon yöntemiyle polimerleştirilmiştir. Elde edilen PGMA?nın (poliglisidilmetakrilat) epoksit halkasına bazı florlü bileşiklerin (zonyl 7950, 2,2,2- trifloretanol, 1,1,1,3,3,3-hekzaflor-2-propanol, 1H,1H,2H,2H-perflordekanol) nükleofilik katılması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen modifiye PGMA polimerlerinin 1H-NMR, FT-IR, TGA, EDX, GPC analizleri yapılarak yapıları aydınlatılmıştır. Polimerler, daldırma yöntemi ile paslanmaz çelik yüzey üzerine kaplanmıştır. Kaplama yapılan çeliklerin yüzey temas açıları ve yanmazlık özellikleri incelenmiştir. Ayrıca çalışmamızda GMA için epoksit üzerinden zonyl 7950 ile modifikasyon gerçekleştirilmiş ve kimyasal buhar biriktirme yöntemiyle (CVD) silikon wafer üzerine kaplaması yapılmıştır. Kaplanan modifiye GMA?nın 1H-NMR ve FT-IR analizleri ile yapıları aydınlatılmış ve temas açısı değeri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, primarily, glycidl methacrylate (GMA) is polymerized with the method radical polymerization by using azobisizobutyronitrile (AIBN) and benzoyl peroxide (BPO) initiators. Nucleophilic participitation of some fluorinated compounds (zonyl 7950, 2,2,2- trifloretanol, 1,1,1,3,3,3-hekzaflor-2-propanol, 1H,1H,2H,2H-perflordekanol) in obtained PGMA (poly glycidl methacrylate) epoxide ring is realised. It is determined the structures of 1H-NMR, FT-IR, TGA, EDX and GPC obtained and modified polymers of PGMA. Polymers are covered on stainless steel by immersion method. It is analyzed that the angles of contacted surface and nonflammability of the steel covered. However, the modification is realised with zonyl in terms of epoxide for GMA and it is covered on the silicon wafer by the method of vapor deposition. 1H-NMR, FT-IR analyses of the covered and modified GMA is illustrated and angle of the contact is measured.