PTFE alaşımlarından yapılmış perno yataklarının bozulma davranışının deneysel analizi
Experimental analysis of failure behaviour of pivot pin bearings made of PTFE alloys
  1. Tez No: 335365
  2. Yazar: SEYİT MEHMET DEMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İMREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, PTFE matrisli, bronz, karbon ve cam elyaf katkılı kompozit malzemelerden hazırlanmış perno yataklarının aşınma deneyleri yapılmıştır. Deneylerde, AISI 1040 çeliğinden imal edilmiş pernolar kullanılmıştır. Yüzey basıncı ve kayma mesafesindeki değişimlerin, perno yataklarının aşınması üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Kompozit perno yatakları farklı iç çaplarda imal edilerek iç çap değişiminin aşınma üzerine etkisi incelenmiştir. Deney numunelerinin yüzey analizleri elektron mikroskobu kullanılarak yapılmıştır. Yapılan deneysel çalışmaların ve yüzey analizlerinin sonuçları kıyaslamalı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, wear tests of pivot pin bearings made of composite materials having PTFE as matrix and reinforced with carbon, bronze and glass fibers were conducted. The pivot pins used in the experiments were made of AISI 1040 steel. The effects of surface pressures and sliding distances on the pivot pin bearings were investigated. The composite pivot pin bearings were manufactured at different inner diameters so that effects of diameter variations on wear could be studied. Surface analysis for this experimental study was done by using electron microscope. The results of the tests and those from the surface analysis were compared and presented.