Hidrolojik ve meteorolojik veritabanlarında hidro-meteorolojik birliktelik örüntülerinin keşfi
Hydro-meteorological association pattern discovery on hydrological and climatological databases
- Tez No: 335393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE ÇELİK, YRD. DOÇ. DR. FİLİZ DADAŞER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hidro-meteorolojik birliktelik örüntü madenciliği, her bir kayda ait hidrolojik ve meteorolojik verilerin bulunduğu veritabanları üzerinde, veritabanları içerisindeki parametreler arasındaki anlamlı birliktelik örüntülerini ortaya çıkarmada kullanılan bir veri madenciliği yöntemidir. Mekân-zamansal birliktelik örüntü madenciliği, mekân ve zaman bilgisi içeren her türlü veri üzerinde uygulanabilir olmakla birlikte, sıklıkla, hidrolojik ve meteorolojik parametreler arasındaki mekân-zamansal birliktelikleri ortaya çıkarmada, telekomünikasyon hatalarının tespitinde, salgın hastalıkların yayılımlarının tespitinde, DNA gen dizilimlerinin belirlenmesinde kullanılır. Veritabanlarının tekrar tekrar taranması ve yüksek hesaplama maliyetleri sebebiyle, hidro-meteorolojik birliktelik analizi algoritmaları yavaş çalışmaktadır. Ayrıca örüntülerin keşfedilmesinde değerlendirme ölçütlerinin çalışmaya uygunluğu da algoritma sonucunu etkileyen bir unsur olmaktadır. Bu tez çalışmasında, hidro-meteorolojik birliktelik örüntülerini keşfetmek için kullanılan algoritmalar incelenmiş, yeni bir algoritma önerilmiş ve yeni bir değerlendirme ölçütü tanımlanmıştır. Geliştirilen algoritma Türkiye?ye ait hidrolojik ve iklimsel veritabanlarında uygulanmış ve hidro-meteorolojik birliktelik örüntüleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydro-meteorological association pattern mining is a data mining approach to extract meaningfull association patterns over parameters in a database which stores hydrological and meteorological information for every record in the database. Spatio-temporal association pattern mining can be applied on every data which have spatial and temporal aspects. It is mostly used on discovery of spatio-temporal relationships on climatic parameters, telecommunication fault detection, the spread of epidemic diseases over spatial and temporal aspects. Because of the repeatitive database scan and high calculation costs, hydro-meteorolgical association analysis algorithms are computationally complex. Also, interest measures, which are used to evaluate patterns, is an important factor on spatio-temporal association pattern mining. In this thesis, hydro-meteorological association pattern discovery algorithms were analyzed, a new algorithm and a new interest measure were proposed to evaluate results. Proposed algorithm was applied on hydrological and meteorological database in Turkey and hydro-meteorological association patterns were discovered.