Artımlı karışık-sürü mekân-zamansal eş-oluşum örüntü madenciliği
Incremental mixed-drove spatio-temporal co-occurrence pattern mining
- Tez No: 335395
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Karışık-sürü mekân-zamansal eş-oluşum örüntü madenciliği (Karışık-Sürü MZÖ) aynı mekân ve zaman dilimi içerisinde farklı türlere ait örnekler arasında sıklıkla meydana gelen birliktelikleri keşfetmeyi amaçlar. Bu birlikteliklerin keşfedilmesi ekoloji, oyun, halk sağlığı ve suç gibi bir çok uygulama alanında önem teşkil etmektedir. Literatürde var olan mekân-zamansal eş-oluşum madenciliği algoritmaları genellikle statik (sabit) veritabanları üzerinde örüntü bulmak için tasarlanmışlardır. Fakat bu algoritma teknikleri, artımlı (dinamik, gerçek-zamanlı) mekân-zamansal veri kümeleri içerisinden eş-oluşum örüntülerini çıkarmak için uygun değillerdir ve zamanla değişen eş-oluşum örüntülerini bulmakta yeteri kadar etkili olamamaktadırlar. Artımlı eşoluşum örüntü madenciliği, mekân-zamansal veritabanı değişikliğe uğradığında (ekleme, silme, değiştirme) ya da kullanıcı tarafından verilen eşik değerlerinde bir değişiklik olduğunda geçmiş bilgileri tutma ve kullanma becerisi sayesinde gereksiz işlem maliyetini azaltır. Fakat artımlı karışık-sürü MZÖ gerçek-zamanlı ve sürekli veri işlemleri yüzünden, mekân-zamansal örüntüleri ile bu örüntülerin örneklerini kendi veri yapısında sakladığından ve aday örüntü sayısı tür sayısına bağlı olarak sürekli arttığından dolayı işlem hacmi bakımından çok masraflıdır. Bu çalışmada, karışık-sürü MZÖ örneklerini saklamak ve kullanıcı tarafından verilen farklı parametrelere göre verimli bir şekilde örüntü çıkarmak için mekân-zamansal eşoluşum önek ağacı (MZ Önek ağacı) isimli yeni bir veri yapısı önerilmiştir. Yapılan deney sonuçları önerilen veri yapısı ve algoritmanın verimliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mixed-drove spatio-temporal pattern (MDCOP) mining aims to discover subsets of object-types whose instances are often together in space and time. Discovering MDCOPs is important for several application domains such as, ecology, public health, and crime analysis. Existing algorithms mostly designed to mine patterns out of static (i.e. fixed) databases and are not suitable to mine incremental (i.e. dynamic) sapatio-temporal databases. They also are not efficient to mine patterns if the user-given values change. Incremental discovery of pattern reduces unnecessary computation by providing ability to use previous information while the database is being modified (by updates, insertion, or deletion) or the user-given threshold values are changed. However, mining MDCOPs incrementally is computationally very expensive because datasets are getting larger due to the continuous and real-time data process, storing co-occurrence pattern and their instances are challenging, and the set of candidate pattern is exponential in the number of object-types. We propose a new and novel index structure, called spatio temporal co-occurrence instance (STCI) to store MDCOP instances and to support mining MDCOPs efficiently for different user-given parameter settings. A novel and computationally efficient algorithm is also proposed for discovering MDCOPs incrementally. Experimental evaluations show efficiencies of the proposed index structure and algorithm