Otomotiv endüstrisinde simülasyon bütünleşik değer akış haritalama uygulaması
Application of simulation integrated value stream mapping in automotive indusrty
  1. Tez No: 335413
  2. Yazar: MUHAMMET KAHRIMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ZARİF TAPKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüz rekabet ortamında işletmeler kendilerini öne geçireceğini düşündüğü her türlü verimlilik çalışmalarına önem vermektedir. İşletmeler sınırlı kaynakları, en iyi şekilde değerlendirerek, kendilerine düşük maliyetlerle yüksek katma değerler elde etmek istemektedirler. Değer kavramının büyük önem arz ettiği yalın üretim sistemi bu noktada ön plana çıkmıştır. İşletmeler yalın üretim sayesinde katma değerli işlere daha çok zaman ayırarak üretim akış sürecini azaltmak istemektedirler. Yapılan verimlilik çalışmalarında genelde ürün akışına odaklanılmakta, bilgi akışı göz ardı edilmektedir. Malzeme akışı ile bilgi akışını sentezleyerek süreçlerde meydana gelen israfların ortadan kaldırılması konusunda yalın üretim tekniklerinden Değer Akış Haritalama yöntemi kullanılmaktadır. Çalışmalarda bütün akış genelde göz önünde bulundurulmadan küçük bölümlerde iyileştirme yapılırken Değer Akış Haritalama çalışmalarında tüm süreçteki akışa bakılır ve bir süreçteki çalışmanın bir başka sürece olumsuz etkisi olup olmadığı araştırılarak çalışmaya yön verilir. Çalışmada Değer Akış Haritalama tekniği kullanılarak malzeme ve bilgi akışının yalınlaştırılması, üretim akışının hızlanması hedeflenmiştir. Tüm endüstrilerde uygulanabilecek bu teknik, otomotiv yan sanayi firmasında yapılmış ve çalışmada malzeme ile bilgi akışı esas alınarak mevcut duruma ait analizler resmedilmiş, mevcutta oluşan israfları azaltarak üretim akış sürecini hızlandıracak şekilde simülasyon programına ait çıktılar doğrultusunda gelecek durum haritası çizilmiş ve iyileştirme noktaları belirlenerek çalışmalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s competitive environment, factories concern on every kind of productivity studies that make them lead on this period. The factories want to use limited resources effectively and want to obtain high value-added products with lower costs. At this point, lean manufacturing system rising mean of value attract the attention. By lean manufacturing, factories want to decrease production flow times spending most of their time on value-added studies. Generally in productivity studies they focus on just material flow and disregard information flow. Value Stream Mapping which is one of the techniques of lean manufacturing, is used to synthesize information flows and material flows and to eliminate wastes between processes. While improvement is done without regard all of flow in studies, in Value Stream Mapping studies flow is watched in all process and research that a studies in process impress the other process negatively or not. In this study we aim to decrease production flow by simplifying material flows and information flows. In this paper we studied in automotive supply industry and we draw map of current state focusing on material and information flows together and then we draw map of future state via using simulation application outputs.