Modeling and improvement of the production system of a company in the automotive industry with simulation
Otomotiv sektöründeki bir firmanın üretim sisteminin simülasyon ile modellenmesi ve iyileştirilmesi
  1. Tez No: 936414
  2. Yazar: AYSU UĞRAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEREN ÖZMEHMET TAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez, otomotiv endüstrisinde üretim sistemlerinin optimizasyonu üzerine kapsamlı bir çalışma sunmaktadır. Araştırma, özellikle ürün teslimindeki gecikmeleri (backorder) azaltmaya ve tedarik zinciri verimliliğini artırmaya odaklanmaktadır. Çalışmada, ileri simülasyon modelleme tekniklerini Endüstri 4.0 prensipleriyle bütünleştiren yenilikçi bir metodolojik çerçeve kullanılmıştır. Araştırma dört aşamada yapılandırılmıştır: Problem belirleme, süreç haritalama, simülasyon modeli geliştirme ve çıktı analizi. Bir otomotiv üretim tesisinde gerçekleştirilen vaka çalışması, bu çerçevenin uygulamasını göstermektedir. Araştırmada, mevcut sistemi modellemek, alternatif senaryolar geliştirmek ve optimize edilmiş bir sistem tasarlamak için ARENA simülasyon yazılımı kullanılmıştır. Çalışma, sistem performansını değerlendirmek amacıyla istatistiksel analiz, süreç optimizasyonu ve tasarımı ve ekonomik karşılaştırmalar içermektedir. Temel bulgular, üretim süreçlerinin ve kaynak planlamanın stratejik olarak yeniden yapılandırılması yoluyla sistem verimliliğinde önemli iyileştirmeler ve gecikmelerde azalma olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırma, tedarik zinciri yönetiminde simülasyon tabanlı optimizasyonun hem teorik anlaşılmasına hem de pratik uygulamasına katkıda bulunmakta, operasyonel mükemmellik alanındaki endüstri uygulayıcıları ve araştırmacılar için değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive study on the optimization of production systems in the automotive industry, with a focus on reducing backorders and improving supply chain efficiency. The research employs a methodological framework that integrates advanced simulation modeling techniques with Industry 4.0 principles. The study is structured in four phases: Problem contextualization, process mapping, simulation model development, and output analysis. A case study in an automotive manufacturing plant demonstrates the application of this framework. The research utilizes ARENA simulation software to model the current system, develop alternative scenarios, and design an optimized system. The study incorporates statistical analysis, process optimization, and economic comparisons to evaluate system performance. Key findings reveal significant improvements in system efficiency and backorder reduction through strategic reconfiguration of production processes and resource allocation. The research contributes to both theoretical understanding and practical application of simulation-based optimization in supply chain management, offering valuable insights for industry practitioners and researchers in the field of operational excellence.