Füzyon-fisyon hibrid reaktöründe nükleer hidrojen üretimi
Nuclear hydrogen production in fusion-fission hybrid reactor
- Tez No: 335417
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YAPICI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Energy, Mechanical Engineering, Nuclear Engineering
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında hibrit reaktörde minör aktinitlerin yanma/dönüşüm oranları incelenerek elde edilen enerjiden hidrojen üretimi araştırıldı. Yakıt olarak PWR-UO2 kullanılmış yakıtının dönüşüm potansiyeli incelenmiştir. Hibrit reaktörü D-T füzyon sürücülü reaktör olup 1 MW/m2?lik ilk duvar nötron yükü oluşturmaktadır. 3 boyutlu nötronik hesaplamalar sürekli tesir kesiti veri kütüphanesi kullanılarak MCNP4B Monte Carlo kodu ile gerçekleştirildi. Hibrit reaktörün yakıt bölgesi için 5 ayrı yakıt geliştirildi. ThO2-UO2, ThO2-NpO2 ve ThO2-AmO2 yakıtlarındaki UO2, NpO2 ve AmO2?nin hacimsel oranları sırasıyla %0?dan %100?e kadar %10?ar adımlarla arttırılarak nötronik performans incelendi. ThO2-PuO2 ve ThO2-CmO2 yakıtlarında ise %0?dan %10?a kadar %1?er adımlarla yakıtın hacimsel oranı arttırılarak nötronik performans incelendi. Minör aktinit ve major aktinitlerin yakıt oranı arttıkça yakıt dönüşümünün arttığı gözlemlendi. Ayrıca enerji çoğalım katsayısı konveksiyonel reaktöre göre çok daha yüksek bulunmuştur. Hibrit reaktörden elde edilen enerji ile nükleer hidrojen üretim potansiyeli araştırıldı. Farklı hidrojen üretim metotları incelendi ve araştırma sonucunda buhar metan reformasyonu ile hidrojen üretiminin daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, burning / conversion rates of the minor actinides in the hybrid reactor are investigated and also the hydrogen production is examined from the obtained energy. First, PWR-UO2 spent fuel Y / D potential of the fuel were investigated. Hybrid reactor is a D-T fusion driver reactor and it constitutes the first wall neutron load. Three-dimensional calculations were performed using constant cross section data library and MCNP4B Monte Carlo code. Five different fuel were developed for hybrid reactor region. Volumetric rates of fuels for UO2-ThO2, NpO2-ThO2 and AmO2-ThO2, the neutronic performance was investigated by raising with 10% steps, increasing from 0% to 100% respectively. Also, PuO2-ThO2 and CmO2-ThO2- fuels were investigated the neutronic performance of volumetric rates of fuels by raising with 1% steps from 0% to 10%. The Increased fuel conversion was observed with increasing ratio of minor and major actinides. Also, it had a much higher energy multiplication factor according to conventional reactor. Nuclear hydrogen production potential was investigated by the energy derived from hybrid rector. Different methods of hydrogen production were investigated and hydrogen production was found to be much higher by steam-methane reforming.