Kayseri ili atık çamuru yönetim alternatiflerinin geliştirilmesi
Development of alternatives for sludge management of Kayseri province
  1. Tez No: 335423
  2. Yazar: BUKET ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüz gelişen Türkiye?sinde atıksu arıtma tesislerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Kayseri İlinde bulunan iki atıksu arıtma tesisi ve tekil çamur kaynaklarının yıllık çamur çıktıları 41,870 tona dayanmış olup bu çamurların bertarafı ile ilgili çalışma yapma zorunluluğunu yanında getirmiştir. Yapılan tez çalışmasında problemi teşkil eden atık çamurların kaynakları ve bileşimi araştırılmış, Türkiye?de atık çamurlar ile ilgili yasal mevzuatlar incelenmiş, çamurlar için getirilen yasaklar, depolanabilmesi için mevcut şartlar ve atık çamurun sınıfının belirlenmesi için sınır parametreler belirlenmiştir. Devamında atık çamurların arıtılması için uygulanan metodlar ve bertaraf yöntemleri açıklanıp Kayseri İli atık çamur envanterine uygun çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Number of waste water treatment plants increases every other day in devoloping Turkey. Sludge outcoming from two waste water treatment plants in Kayseri is about 41.870 tons and there is a need for a study about disposal of sludge. In this thesis, sources and composition of the sludge of two plants were investigated, legislation for sludge, storage requirements and parametres for classification were determined. In addition, treatment and disposal methods for sludge were explained and solution recommendations appropriate for Kayseri sludge inventory were proposed.