Pnömatik devrelerde optimum tasarım ve yapay sinir ağları ile titreşim analizi
Optimum design of pneumatic circuits and vibration analysis with neural networks
- Tez No: 335422
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Pnömatik sistemler, endüstri proseslerinde ve otomasyon uygulamalarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sistemler ekonomik, temiz, güvenli ve basit yapılı olmaları nedenleri ile sıkıştırılmış hava ile güç iletimini cazip hale getirmektedir. Literatürde bu alanda pek çok çalışmaya rastlamak mümkündür. Bu çalışmalar genellikle pnömatik elemanların konum kontrolüne yöneliktir. Pnömatik sistemler, günümüz teknolojisinde otomasyon sistemlerinde vazgeçilmez olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu sistemlerdeki gürültü ve titreşim etkisi, hem insan sağlığı hem de sistemin performansının verimli ve uzun ömürlü olması açısından istenmeyen durumlardır. Bu çalışmada iki tip pnömatik sistemlerin prototipi olan, malzeme ayrıştırma ve metal, metal olmayan malzemeleri sınıflandıran ünitelerde, farklı noktalarından ivme ve gürültü değişimleri verileri yardımıyla, hızlı ve adaptif bir yapıya sahip olan yapay sinir ağları ile analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pneumatic systems are commonly used in industry processes and applications of automotion. These systems are make attractive power transmission with the compressed air, because of they are economic, clear, safe and simple structured. On literatüre, it is possible to coincide a lot of study in this topic. These studies are oftenly about position control of the pneumatic members. In today? s techonolgy, the pneumatic systems are essential for the automotion systems. So in this systems, as noise and vibration effects, it? s undesirable situations both human health and system performances yield and working life. In this study, vibration and noise datas are obtained from two type of pneumatic systems prototype which are classify metal and non-metal materials and performed an analysis with help of this datas and used neural network which has adaptive and quick contruction.