Probleme dayalı öğrenme ile sunuş yoluyla öğretim yaklaşımlarının öğrencilerin bilişsel öğrenme düzeyleri açısından karşılaştırılması
The comparison of problem based learning and expository teaching approaches in terms of cognitive learning levels
  1. Tez No: 335440
  2. Yazar: TUĞBA BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde diğer derslerin öğretiminde olduğu gibi, matematiğin öğretiminde de yapılandırmacı yaklaşımın benimsenmesiyle, ilköğretim matematik öğretim programı yapısalcı bir temele göre düzenlenmiştir. Böylece öğrencilerin, onları aktif kılan, dokunarak, görerek öğrenmelerini sağlayan, kendi öğrenmelerinden sorumlu oldukları öğrenme ortamlarında matematiği daha iyi öğrenecekleri düşünülmektedir. Ancak bu tür öğretim yöntemlerinin kullanılması, hem öğretmenlerin öğretim alışkanlıklarına ters düşmekte, hem de harcanan zaman ve emek açısından düşünüldüğünde uygulanması zor görünmektedir.Bu durumdan hareketle bu araştırmada probleme dayalı öğrenme, somut materyal destekli probleme dayalı öğrenme ve öğretmenlerin öğretim alışkanlıklarına en yakın aktif öğretim yöntemi olan sunuş yoluyla öğretim yöntemlerinin, öğrencilerin bilişsel öğrenme düzeylerine olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla araştırmada kullanılan öğretim yöntemlerinin grupların, birinci (hatırlama ve anlama), ikinci (uygulama) ve üçüncü (analiz etme, değerlendirme ve yaratma) bilişsel seviyelerinin farklılaştırmaya etkisinin olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmada, ön test-son test karşılaştırma gruplu deneysel model kullanılmış ve öğretim yöntemlerinin etkisini ortaya koymak için rastlantısal olarak oluşturulmuş üç bağımsız grup bilişsel öğrenme düzeyleri açısından karşılaştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Sakarya il merkezindeki bir ilköğretim okulunda öğrenim gören 86 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır.Her bir grubun akademik başarısında istatistiksel olarak anlamlı bir artış belirlenmiştir. Ancak üç farklı öğretim ortamında yürütülen on yedişer ders saati sonucunda, gruplar arasında üç bilişsel öğrenme düzeyi açısından da istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Elde edilen sonuçlara bağlı olarak bazı öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As in teaching of other courses at the present day, also adopting the constructivist approach in mathematics teaching, primary mathematics teaching programme has been composed based on the structuralism. Thus it is assumed that students could learn mathematics well in the learning environments which they are responsible for their own learnings making students active and providing learning by touching and seeing. However, using such teaching methods both is contrary to the teaching habits of teachers and seems hard to be applied when considered in terms of time spent and effort.From this point of view, this study investigated the effects of problem-based learning supported with concrete materials, problem-based learning and expository teaching method the closest active teaching method to the teaching habits of teachers on the levels of cognitive learning. For this purpose, it was attempted to determine whether or not teaching methods groups used in this study has an effect on differentiation of the first (remembering and understanding), the second (applying) and the third (analysing, evaluation and creation) cognition levels.In the study it was used empirical model with pretest-posttest comparison group and it was compared three independent groups that were incidentally composed to exhibit its effect in terms of the levels of cognitive learning. Study group of the research is constituted by 86 seven-grade students attending to a primary school in the city centre of Sakarya.It was found a statistically significant increase in academic achievement of each group. However, in consequence of seventeen-periods carrying out in three different teaching environments there could not be found any statistically significant difference among groups in terms of also three cognitive learning levels. Depending upon the results attained it was suggested some proposals to the researchers and educators to be studying on this field.