Radius of curvature of Laguerre-Gausssian beam
Laguerre-Gausssian ışık demeti eğrilik yarıçapı
  1. Tez No: 335455
  2. Yazar: SAİM ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA UMUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Tezde, Laguerre-Gaussian ışık demetinin eğrilik yarıçapı türbülanslı atmosfer için formüle edilmiş, ve çeşitli radyal ve açısal mod numaraları, kaynak boyutu, yayılım uzaklığı için yüksek ve orta türbülans seviyeleri ile türbülansın olmadığı durumlarda nümerik olarak incelenmiştir. Sonuçlar, Laguerre-Gaussian ışık demetinin, Gaussian ışık demetine yakınsadığını ve artan türbülans seviyeleriyle Laguerre-Gaussian ışık demetinin eğrilik yarıçapının azaldığını göstermiştir. Ayrıca, sonuçlar Laguerre-Gaussian ışık demetinin eğrilik yarıçapının kaynak boyutunun büyümesiyle arttığını ve artan dalga boyuyla yavaşça değiştiğini de göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the radius of curvature of Laguerre-Gaussian beam is formulated for turbulent atmosphere and analyzed numerically for various radial and angular mode numbers, the source size, propagation distance and wavelength in moderate, high and no turbulence levels. Results have shown that Laguerre-Gaussian beam approximates to Gaussian beam and radius of curvature of Laguerre-Gaussian beam reduces with increasing turbulence levels. The results have also shown that the radius of curvature of Laguerre-Gaussian beam increases with increasing source sizes and changes slowly with longer wavelengths.