Üzerinde laguerre eğrilerinin Tschebycheff şebekesi oluşturduğu yüzeyler
- Tez No: 66394
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÖZDEĞER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada, önce, üzerinde üç Laguerre eğri ailesinin Tschebycheff şebe kesi oluşturduğu yüzeylerin birer dönel silindirden ibaret olduğu gösterilmiş ve bu yüzeylerin vektörel denklemi elde edilmiştir. Ayrıca, üzerinde iki Laguerre eğri ailesinin bir yarı- Tschebycheff şebekesi veya bir Tschebycheff şebekesi oluşturduğu açılabilir yüzeyler incelenmiş ve bu yüzeylerin, sırasıyla, birer koniden veya birer dönel silindirden ibaret olduğu gösterilmiştir. Daha sonra, açılabilir yüzeyleri özel hal olarak kabul eden regle yüzeyler ele alınmış ve üzerinde iki Laguerre eğri ailesinin Tschebycheff şebekesi oluş turduğu regle yüzeylerin birer dönel koniden; Laguerre eğrilerinin bir yarı- Tschebycheff şebekesi oluşturduğu regle yüzeylerin ise birer minimal regle yüzeyden ibaret olduğu ispatlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde, bir yüzeyin merkez yüzeyleri ile invers yüzeyi nin Laguerre eğrilerinin oluşturduğu alt Tschebycheff şebekeleri incelenmiş ve aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir : Merkez yüzeylerinden birine ait iki Laguerre eğri ailesinin eşlenik Tscheby cheff şebekesi oluşturduğu bir yüzey ve bunun bir merkez yüzeyi bir genel silindirdir. Merkez yüzeyleri üzerindeki iki Laguerre eğri ailesinin birbirine karşı geldiği ve merkez yüzeylerin birisi üzerindeki iki Laguerre eğri ailesinin eşlenik yarı- Tschebycheff şebekesi oluşturduğu yüzey bir genel silindir, bu merkez yüzey ise bir konidir. Üzerindeki Laguerre eğrilerinin, invers yüzeyi üzerindeki Laguerre eğrilerine karşı geldiği, küreden farklı, -bir yüzey bir Dupin siklidinden ibarettir. Bu çeşit yüzeyler üzerindeki bir eğrilik çizgisi ailesinin, eğrilik çizgilerinden farklı bir Laguerre eğri ailesinin transversali olması halinde yüzey bir boru (hortum) yüzeyidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SURFACES ON WHICH THE LAGUERRE LINES FORM A TSCHEBYCHEFF NET Let S be a real surface of class C4 in Euclidean 3-space with vector equation x = x(u, v) and let C be a line on S. C is said to be a Laguerre line (G-line) if at every point P of C, the normal plane of S containing the tangent line PT to C, cuts the surface S in a line superosculated by its circle of curvature at P. From the above definition, one can see that a line C on S will be a Laguerre line, if and only if the relation C = pn - 2 pg Tg = 0, (/»“ = -£) (1) holds all along C, where C is Laguerre's direction function and pn, pg, rg and S are, respectively, the normal curvature, the geodesic curvature, the geodesic torsion and the arc length of C. Let C make the angles 7* and 7** (7* + 7** = S) with the parametric lines v = const, and u - const, respectively. With the aid of the generalized Euler, Ossian-Bonnet and Liouville formulae which are respectively given by pn = [r* COS7* sin7** + r*m sirry* COS7** + (t* - t**) sury* sin7**]/sin6 Pg = [(y*+7r)sin7”+ (5"-72*)sin7l/sin5. Tg = [t* COS7* sin7** + t** süry* COS7** + (r** - r*) snry* sin7**]/sin