Automatic guitar tuner
Otomatik gitar akort cihazı
  1. Tez No: 335463
  2. Yazar: SAİT MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL KADİR GÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, müzisyenlerin gitarlarını etkili şekilde akort etmelerini sağlayan Otomatik Gitar Tuner sunulmaktadır. Bu cihaz iki ana parçadan oluşmaktadır: Frekans Analizi ve Tel Ayarlama. Frekans Analizi piyasadaki herhangi bir tüner ile yapılabilmektedir. Bir tünerle gitar tellerinin notasını anlamak çok kolaydır. Bu yüzden en önemli nokta Tel Ayarlama kısmıdır. Bu kısım, mekanik parçalardan ve elektronik devrelerden oluşmaktadır. Frekans Analiz kısmı ise bu projede gerekli görülmemiştir. Bu iş için fiyatı ve performansından dolayı Cherub WST-550C Metro Tuner seçilmiştir.Otomatik tel ayarlama, mekanik kısımları ve elektronik parçalarının entegrasyonundan ötürü çok karışık bir iş olarak görülmektedir. Yapım aşaması, ve kullanılan tüm ekipmanlar 3. Bölümde, Test fazı ve sonuçları 5. bölümde sunulmaktadır. Test sonuçları bu cihazın yeterli doğrulukta ve akort işlemini kolaylaştırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the Automatic Guitar Tuner, a new device to help musicians to tune guitars effectively. The device is composed of two main parts: Frequence Analysing and String Adjusting. Frequence analysing job can be done by any tuner on the market. It is very easy to find a tuner to understand the notes of strings. Thus the most important point is string adjusting part. This part consists of a combination of mechanical components and electronic circuits. It is not necessary to make any circuit to analyse frequency in this project. Cherub wst-550c metro-tuner is chosen for this job because of its price and performance. String adjusting is highly complicated job because of its mechanic part and integration of its components. Construction phase and all used equipments are described in 3rd Chapter. test phase an and test results are presented in 5th Chapter. Test results show that the device has enough accuracy and using this device makes easier tuning job.