Detecting location of hidden messages on digital images using RS steganalysis method
RS steganaliz yöntemi kullanarak sayısal görüntülerdeki gizli iletilerin konumunun tespit edilmesi
  1. Tez No: 335478
  2. Yazar: EFE ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REZA ZARE HASSANPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Steganografi, taşıyıcı ortamlar üzerine bilgi gizleme yöntemlerine verilen isimdir. Gizleme işleminin sonucu herhangi bir tespit yöntemine karşı dayanıklı olmalıdır. Gizli bilgiyi tespit edebilmek için steganaliz olarak adlandırılan çeşitli analiz yöntemleri geliştirilmiştir. Bir steganaliz yöntemi olan RS analizi, sayısal görüntüler üzerinde gizli bilgi tespit etmek için geliştirilmiş bir yöntemdir. Bu analiz yöntemi gizli iletinin uzunluğunu hesaplamak için faydalı bir yöntem olmasına rağmen gizli iletinin, görüntü dosyasının hangi kısmı üzerinde bulunduğunu tespit edememektedir. Bu tezin hedefi bu steganaliz yöntemini ve quadtree veri yapısını kullanarak gizli iletinin görüntünün hangi kısım(lar)ında bulunduğunun tespit edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Steganography is a branch of methods that deal with hiding information in cover media. The result of the hiding process should resist detection by any means. To detect the hidden information, several analysis methods have been developed (named as steganalysis methods). Steganalysis of Regular and Singular Groups (RS) is a method which aims to detect hidden information on digital images. This method is helpful for estimating length of the hidden message but it does not find over which section of the image the hidden message is. The aim of this thesis is to locate in which part(s) of the image the message is hidden by utilizing this steganalysis method and quadtree data structure.