Karayollarında kullanılan istinad duvarlarının ekonomik irdelenmesi
Optimum analysis of retaining walls used in highways
  1. Tez No: 33549
  2. Yazar: ESİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ SAYIL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi KARAYOLLARINDA KULLANILAN İSTİNAD DUVARLARININ EKONOMİK İRDELEMESİ Esin YILMAZ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Ana Bilim Dalı 1994,Sayfa Bu çalışmada, önemli mühendislik problemlerinden biri olan yanal etki altındaki yapı elemanı istinat duvarlarının boyutlandırılıp, ekonomik yönden irdelenmesi yapılmıştır. İstinat duvarlarının diğer mühendislik yapılarından önemli bir farkı,yapının deplasman ve deformasyonlara karşı hassas olmamasıdır. Mühendisler, istinat duvarlarını toptan göçmeye yolaçan limit durumuna göre projelendirir ve nispeten küçük mertebede oynamalara ve hareketlere, duvarın toptan göçmesine yol açmayacağı müdettçe müsamaha edilir.IV Burada belli doneler verilip, istinat duvarının temel ve perdesine ait en ekonomik değerlerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Kullanılan beton çelik ve kalıp fiatları dikkate alınarak formülasyona gidilmişitir. Aynı zamanda donatı oranı, kayma donatısı gerektirmeyecek şekilde tesbit edilmiştir. Projelendirme esnasında kayma ve stabilite tahkikleri, gövde ve temel için ayrı ayrı yapılmış ekonomi ile beraber stabilitenin oluşmasıda sağlanmıştır. Aynı yükseklikteki istinad duvarı önce konsol, daha sonra kontrforlu olarak çözülmüş ve belli bir yükseklikten itiberen konsol istinat duvarı değil, kontrf orlunun daha stabil ve ekonomik olduğu ispat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MSc Thesis OPTIMUM ANALYSIS OF RETAINING WALLS USED İN HIGHWAYS Esin YILMAZ Fırat University Graduate School Natural and Applied Sciences Department of Construction Education 1994, Page: 100 İn this study, the retaining wall, subjected to the lateral loads;, which is one of the important engineering poblems, have been calculated and analysed in terms of economy. An important difference of the retaining wall from the other construction components is that They are not sensitive to displacements and deformations. Engineers design the retaining wail depending on the limit conditions which cause the walls to fall down The small displacement and migrations are allowed as long as it doesn't cause the wall to fall down compeletly. İn this study, it is aimed to obtain the most economical values for the base and the arm of the retaining wall by using a specific d3t%-A'v SİtJ.tYİ formulation has been developed considering the prices of concrete, steel anda would. At the same time,the rate of equipment has been determined in a way that no shear equipment was necessary During desing period the satability and shear have been examined for the body and the base separately and econowy for the body and the base separately and economy and stability have been maintained at the same time. The retaining wall having a constant height, has been analysed first, as cantilever found that the retaining wall with counterfort, was more stabil and economic than the wall with cantilever from a specific height. (.¦,">.