T.C. Karayolları işaret levhalarının bakım ve yönetiminin bilgisayarda ilişkisel veri tabanı modeline uygulanması
- Tez No: 3470
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MANAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
PAGE 130 ÖZET T.C. Karayolları 2. Bölge müdürlüğünün sorumluluğunda bulunan trafik işaret ve levhaları ile ilgili bilgilerin bilgisayara yüklenmesi üzerine çalışılmıştır.Bu işaret ve levhalar ile ilgili bilgileri bilgisayar ortamında 'Veri Tabanı olarak isimlendirilen yazılım kullanılarak geliştirilmiştir.Kullanılan yazılıms büyük sistem üzerinde çalışmakta ve SQL/DS olarak isimlendirilmektedir. SQL/DS bir ilişkisel veri tabanı modelidir. Bu yazılımla trafik işaret ve levhalar inin» ilişkisel bir veri tabanı modelinde uygulanması gercekleştirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde veri tabanları hakkında genel bir bilgi verilmiş? İkinci bolümde ise veri tabanlar i hakkında daha ayrıntılı ve tanıtıcı bilgiler verilmiştir. Üçüncü bolümde uygulamaya koyulacak projede kullanılacak materyal tanıtılmış ve metod olarak kullanılan SQL/DS üzerinde durulmuştur. Dördüncü bolümde trafik işaret levhaları ile ilgili olarak? T.C. Karayollarının isteklerine cevap verecek veri tabanı tabloları ve yine isteklere cevap verecek 'sorgu' örnekleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
PAGE 131 SUMMARY The traffic sign» and plates are under control of T.C.Karayol lari S.Bolge Mudur lugu. During this project we tried to load the traffic signs arid plates to the computer.The informations about these signs are implemented by the help of the Database system »The database system used in our computer was SQL/DS.SQL/DS is a relational data base system. With the help of this relational data base systems the application of the traffic signs and plates is implemented. In part four? there is a short information about Database systems. In the second part» there is a brief and explanatory information about data base systems. The material which will be used during this theises and SQL/DS system which is used as a method» explained briefly in part three. In part four ? database tables and query samples which will satisfy the needs and expectations of T.C.Karayol lari are included.