Karayollarında sanat yapılarının proje kriterlerinin ekonomiye etkisinin incelenmesi
The Influence of project criteria of highway art structures on economy
- Tez No: 136632
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKUT ARBERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Karayollarında Sanat Yapılarının Proje Kriterlerinin Maliyete Etkisi İncelenmiş, yapım esasları ele alınmıştır. Çalışma sekiz bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde çalışmanın gerekçeleri anlatılmıştır. İkinci bölümde köprü elemanları, köprü çeşitleri üzerinde durulmuş, resimlerle anlatılmıştır. Köprü seçiminde ve köprülerin sınıflandırılmasında kullanılan malzemenin cinsi, taşıyıcı sistemi, kullanışı, kiriş şekli, plan şekli ve hizmet süresi incelenmiştir. Üçüncü bölümde Köprülere etkiyen yükler AASSHTO ve TCK yöntemlerine göre incelenmiştir Dördüncü bölümde köprü uygulamaları ele alınmıştır. Öngerilmeli köprülerle diğer köprülerin karşılaştırılması yapılmıştır. Beşinci bölümde istinat duvarın çeşitleri üzerinde durulmuş, Sivas T.CK'mn uyguladığı istinat duvarlarının farklı zeminlerde, farklı yüksekliklerde yani proje loiterlerinin değişimlerinin, maliyete etkisi incelenmiştir. Altıncı bölümde ise Türkiye'de çok fazla uygulaması olmayan Donatılı Topraklı Duvarlarının nerelerde kullanıldığı, inşaat metodları ve hangi hallerde İstinat duvarlarından ekonomik oluşu üzerinde durulmuştur. Yedinci bölümde ise Karayollarında uygulanan menfezler incelenerek kendi aralarında karşılaştırma yapılmıştır. Sekizinci bölümde ise Tüneller ile ilgili bilgi verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Karayollarında Sanat Yapılan, Köprü, İstishat Duvarı, Topraklı Donatılı Duvar, Menfez, Tünel.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, The Influence of Project criteria of highway art structures on economy investigated, also the basis of formation is studied. The study is composed of seven sections. In the first section, the justification of the study is explained. In second section, the members of bridge, the types of bridges are explained with the help of pictures. The type of material used in the bridges and classification of bridges is siven according to the carrier system, the usage, type of truss, type of plan and the time of service. In third section, the loads taken in to account for the bridges are explained. With the help of AASSHTO and TCK methods. In fourth section, the imposition of bridges are explained. Prestre-sed concrete are compared with the others. In fifth section, the types of retaing walls thought of, at different lengths and different grounds the influence of cost price of the shore walls that practiced by Sivas T.C.K. are investigated. In sixth seciton, accoutred soil walls, their usage, the methods of buildings and in which situations it's economical than the shore walls are studied. In seventh section, the vents which are practiced on the main roads are explored. They are checked against in themselves. In eighth section,there was given knoweledge about tunnels. KEY WORDS: The art buildings of main road, bridge, shore walls, accoutred soil wall, vent,tunnel.