Yeni organofilik montmorillonitlerin boyarmadde uzaklaştırılmasında kullanımı
Use of novel organophilic montmorillonites for the removal dyestuff
- Tez No: 335495
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, ham Montmorillonit (MMT) ve daha önce sentezlenmiş olan kuarterner amonyum tuzları ile MMT?in modifiye edilmesiyle hazırlanan organokillerin (OMMT-1, OMMT-2 ve OMMT-3 ) sulu çözeltiden asit orange 63, direkt yellow 50 ve reaktif blue 4 boyarmaddelerini uzaklaştırma kapasiteleri incelendi. Her boyarmadde için 298 ve 308 K sıcaklığında, farklı organokiller üzerindeki adsorpsiyon verileri Freundlich ve Langmuir çizgisel denklemlerinde değerlendirilmesi sonucu adsorpsiyon sürecinin Freundlich modeline uyduğu görüldü. Ayrica, organokiller üzerinde adsorpsiyon sürecinin asit orange 63 için endotermik, reaktif blue 4 ve direkt yellow 50 için ise ekzotermik olduğu tespit edildi. Kinetik çalışmalar sonucu elde ettiğimiz verileri pseudo first order ve pseudo second order modelleri için uyarladığımızda çalışmamızın pseudo second modeline daha uygun olduğu sonucuna varıldı. Adsorpsiyon sürecinin pH ya bağlılığında ise, asit orange 63 ve reaktif blue 4 için, pH artıkça adsoplanan miktarın azaldığı, direkt yellow 50 de ise adsorlanma miktarında her hangi bir değişimin olmadığı görüldü. Farklı sıcaklıklarda elde edilen denel verilerin kullanılmasıyla, serbest entalpi değişimi (?G0), entalpi değişimi (?H0) ve entropi değişimi (?S0) gibi termodinamik parametreler de hesaplandı. Sonuç olarak, hazırlanan organokillerin ham MMT?e göre sulu çözeltiden asit orange 63, direkt yellow 50 ve reaktif blue 4 boyarmaddelerini uzaklaştırmada çok daha etkin birer adsorplayıcı olarak kullanılabilinir.
Özet (Çeviri)
In this study, removal capacities of raw montmorillonite (MMT) and the organoclays (OMMT-1, OMMT-2 and OMMT-3) prepared by the modification of MMT with the quaternary ammonium salts, which were synthesized previously, acid orange 63, direct yellow 50 and reactive blue 4 dyestuffs from aqueous solution were investigated. It was seen that adsorption process fitted Freundlich model by evaluating adsorption data on different organoclays with Freundlich and Langmuir linear equations for each of dyestuff at 298 and 308 K. Furthermore, it was found that adsorption process on organoclays is endotermic for reactive blue 4 and direct yellow 50. When we applied data optained from the kinetic studies to pseudo first order and pseudo second order models, we concluded that our study fitted pseudo second order model well. We observed that increasaing pH decreases adsorption for acid orange 63 and reactive blue 4, whereas adsorption quantity did not change for direct yellow 50. Thermodynamic parameters such as free enthalpy change (?G0), entalpy change (?H0) and entropy change (?S0) were calculated by using experimental data at different temperatures. In conclusion, we can say that the preparad organoclays are much more effective for removal of acid orange 63, direct yellow 50 and reactive blue 4 dyestuffs from aqueous solution with respect to raw MMT.