Selective loading of organophilic Ag nanoparticles in PS/PMMA blends
Organofilik Ag nanotaneciklerin PS/PMMA karışımları içerisindeki seçimli yüklenmesi
  1. Tez No: 371843
  2. Yazar: ŞEYDA TÜZÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MUAMMER DEMİR, YRD. DOÇ. DR. ÖZGENÇ EBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Nanotaneciklerin polimer karışımlarıyla birleşimi tek tür homopolimerlerle hazırlanan polimer kompozitlerin avantajlarının ötesinde malzemeye önemli özellikler sunar. Çeşitli iç yapılar içinde bileşen polimerlerin uyumsuzluğu nedeniyle bu karışımlar faz ayırımı gösterdikleri için tanecikler, fazlardan birinde bulunabilirler. Taneciklerin farklı yerleşimleri yeni mikro yapıların gelişimine; bu nedenle de fiziksel özellikleri üzerindeki kontrolüne izin verir. Bu çalışmada, Ag nanotanecikler, AgNO3'ın indirgenmesiyle hazırlandı. Bu taneciklerin yüzeyi hexadecyltrimethylammonium bromide (CTAB) ile kaplandı ve tetra hidro furan (THF) içinde eşit kütleli polistiren (PS) ve polimetil metakrilat (PMMA) ile karıştırıldı. Karışım solüsyonunun katı içeriği %2.5 w/v. Taneciklerin polimer karışımlarına oranla konsantrasyonu % 0,7. Kompozit film cam yüzeye dökülerek hazırlandı. Kompozit filmlerin yüzey özellikleri atomik kuvvet mikroskopu (AFM) ve taramalı elektron mikroskopuyla (SEM) incelendi. Tanecik içermeyen kompozit filmlerin yüzeyi PMMA açısında zengin ve PS fazlar 4,5 μm çapında yuvarlak çukurlar şeklinde olduğu gözlemlendi. Tanecik boyutu küçük olduğunda (yaklaşık 20 nm), tanecikler tercihen fazların arayüzeylerine yerleştiler. 90 nm çapında daha büyük parçacıklar ise PMMA fazının içinde bulundular. Nanokompozit filmleri 165 ˚C de 3 gün tavlandıktan sonra, tanecikler boyuttan bağımsız PS fazına taşındılar ve sadece PS yönelimli kompozitler elde edildi.
Özet (Çeviri)
The association of nanoparticles with polymer blends offers significant features beyond the advantages of polymer composites prepared by single homopolymer. Since the blends undergo phase separation due to incompatibility of the constituent polymers into various internal structures, the particles can be segregated into one of the phases. Different location of the particles allows to develop novel microstructures; and thus, control over physical properties. In this study, Ag nanoparticles were prepared by reduction of AgNO3 via NaBH4. The particles were capped by cetyl ammonium bromide (CTAB) and were mixed with equimass blend of polystyrene (PS) and poly(methyl methacrylate) (PMMA) in tetrahydrofurane (THF). The solid content of blend solution was fixed at 2.5% w/v. The concentration of the particles with respect to polymer blend was at 0.7 wt %. The composite film was cast on glass slide. Surface feature of the composite films was examined by atomic force microscopy (AFM) and scanning electron microscopy (SEM). The surface of blend film without particles shows spherical pits with a size of 4.5 μm and rich in terms of PMMA. When particle size was small (diameter is around 20 nm), they preferentially located at the interface of the domains. The large particles with a diameter of 90 nm were found to locate in PMMA phase. Upon annealing of the composite film at 165 ˚C for 3 days, the particles move to the PS domains independent of the particle size and merely PS loaded composite is achieved.