Anoxybacillus kamchatkensis subs. assaccharedens (KG8) tutturulmuş amberlit XAD-4 kullanarak katı faz ekstraksiyonu ile Zn (II) ve Mn (II) iyonlarının faas ile tayini
Detection of Zn (II) and Mn (II) ions by faas through solid phase extraction using anoxybacillus kamchatkensis asaccharedens (KG8) attached amberlite XAD-4
- Tez No: 335498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada yeni bir biyosorbent olan Aanoxybacillus kamchatkensis assaccharedens (KG8) tutturulmuş Amberlit XAD-4 kullanılarak kolon dolgu maddesi hazırlanmıştır. Hazırlanan bu kolon dolgu maddesi ile matriks ortamında bulunan Zn (II) ve Mn (II) iyonlarının ayrılması ve önderiştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Bu iyonlar Alevli Atomik Absorbsiyon Spektroskopisi ile tayin edilmiştir. Model çözelti ortamında geliştirilen yöntem için pH, kolondaki akış hızı, elüent türü, derişimi ve hacmi, biyosorpsiyon kapasitesi, örnek çözelti hacmi, gibi parametreler incelenmiş ve optimum koşullar tespit edilmiştir. Optimum örnek pH?sını belirlemek amacıyla gerekli tampon çözeltiler kullanılarak, model çözelti ortamı pH 2-10 aralığında ayarlanarak optimum pH değerleri hesaplandı. Zn (II) için pH; 6.0 ve Mn (II) için pH; 8,0 optimum değerleri bulundu. Geri kazanma veriminin, kolondan geçen numune çözeltisinin akış hızına ve tutunan iyonların elüe edilme hızına bağlı olması nedeniyle numune çözeltisinin akış hızının geri kazanma verimine etkisi de incelenmiştir. Eser elementlerin geri kazanma verimleri kantitatif olarak R > %95 olarak bulunmuştur. Analiz edilecek element saf su içerisinde olduğundan Zn (II) ve Mn (II) iyonlarının geri kazanma değerine, matriks iyonlarının (Na+, K+, Mg+2, Ca+2, Cl- ve NO3) etkisi incelendi. Reçinenin adsorpsiyon kapasitesi Zn (II) ve Mn (II) için sırasıyla 1480 mg g-1 ve 1890 mg g-1 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, a column filling material (cement) was prepared using a new biosorbent Anoxybacillus kamchatkensis asaccharedens (KG8) attached amberlite XAD-4. The Zn (II) and Mn (II) ions in the matrix was preconcentrated and separated using this cement. These ions were detected Flame Atomic Absorption Spectroscopy (FAAS). Several parameters such as pH, flow rate in the column, the type of eluent, concentration and volume, the capacity of biosorption and sample solution volume were evaluated and optimum parameters were determined for a method which is developed in model solution. In order to determine the optimum pH for sample solution, the pH of the model solution was adjusted between 2 and 10. Then the optimum pH level was calculated. Optimum values were found 6.0 for Zn (II) and 8.0 for Mn(II). The effect of the flow rate of sample solution to the recovery efficiency was examined because the recovery efficiency depends on the flow rate of sample solution through the column and elution rate of the adsorbed ions. The trace elements were quantitatively found as R>95%. The effect of matrix ions (Na+, K+, Mg+2, Ca+2, Cl- and NO3) to the recovery of Zn (II) and Mn (II) was evaluated as the analyzed element was in the pure water. Adsorption capacity of the resin for Zn (II) and Mn (II) were found as 1480 mg.g-1 and 1890 mg.g-1, respectively.