Ç 1020, Ç 1040 ve 9SMnPb28 çeliklerinin talaşlı işlenmesinde yüzey pürüzlülüğünün uzman sistemle hesaplanan değerlerin deneysel değerlerle karşılaştırılması
The Comparison of the surface roughness values calculated by on expert system and those obtained from the experiments in turning the Ç 1020, Ç 1040 and 9SMnPb28 steels
  1. Tez No: 126005
  2. Yazar: MUSTAFA BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ç1020, Ç1040 VE 9SMNPB28 ÇELİKLERİNİN TALAŞLI İŞLENMESİNDE YÜZEY PÜRÜZLÜLÜĞÜNÜN UZMAN SİSTEMLE HESAPLANAN DEĞERLERİNİN DENEYSEL DEĞERLERLE KARŞILAŞTIRILMASI ( Yüksek Lisans Tezi ) Mustafa BAYRAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2002 ÖZET Bu çalışmada, bir üniversal torna, bir revolver torna ve bir de bilgisayar sayısal denetimli (BSD) tornada değişik işleme parametreleri ile işlenmiş iş parçalarının yüzey pürüzlülüğünün gösterdiği değişim deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı Maksam Anonim Şirketi atelyelerinde yer alan Çekoslovak Tos Universal Torna Tezgahı, H. Ernault Somua Revolver Torna ve Taksan TTC - 630 BSD Torna Tezgahında işlenen parçalar ile yapılmıştır. Deneylerde atelyelerde en çok tercih edilen tezgah ve işleme parametreleri seçilerek düz silindirik tornalama işlemi yapılmıştır. BSD Torna uygulamaları ile ilgili karşılaştırılmalar, MTS - CNC Simülatörü 6.05 adlı Uzman Sistem ile yapılmıştır. Ölçümler ise, Surtronic 3+ Yüzey Pürüzlülük Cihazı kullanılarak yapılmıştır. Deneylerde, seçilen işleme parametrelerinde öncelikle sabit talaş derinliğinde, kesme ve ilerleme hızlan değiştirilerek, soğutma suyu kullanılmaksızın sistematik bir yaklaşım izlenmiştir. Daha sonra da aynı işleme parametreleri sabit tutularak, soğutma suyu ile talaşlı işlemler yapılmıştır. Sonuçlar, üç tezgah ve üç malzeme için karşılaştırılmış ve grafiksel olarak sunulmuştur. Sonra da BSD tezgah ve uzman sistem sonuçları, uzman sistemde mevcut olan malzeme için karşılaştırılmış ve grafiksel olarak sunulmuştur. Grafikler Ortalama Yüzey Pürüzlülüğünün ( Ra ) gösterdiği değişim olarak ifade edilmiştir. Malzeme çeşitlerine bağlı olarak, kesme artırıldığında ortalama yüzey pürüzlülüğünün iyileştiği, kesici takım ilerleme hızı ve talaş derinliği artırıldığında ise ortalama yüzey pürüzlülüğünün kötüleştiği gözlenmiştir. Bilim Kodu : 625.01.04 Anahtar Kelimeler : Yüzey pürüzlülüğü, işleme parametreleri, uzman sistem Sayfa Adedi : 155 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi ERCAN
Özet (Çeviri)
THE COMPARISION OF THE SURFACE ROUGHNESS VALUES CALCULATED BY AN EXPERT SYSTEM AND THOSE OBTAINED FROM THE EXPERIMENTS IN TURNING THE Ç1020, Ç1040 AND 9SMNPB28 STEELS ( M.Sc. Thesis ) Mustafa BAYRAK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCEENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT In this study, variations of the average surface roughness of 216 workpieces turned on a universal lathe, a turret lathe and a CNC lathe at different machining parameters have been investigated experimentally. The experiments have been made with the work pieces which were treated at Czech tos universal lathe, H. Ernault Somua turret lathe and Taksan TTC-630 CNC lathe that are placed in the workshops of the Maksam A.Ş. (MKE). Straights turning operations is applied in all experiments. The machining parameters employed in these experiments were the most prefered ones in the shop. The comparisons of applications (data) related to CNC lathe have been made with an expert system named MTS-CNC Simulator 6,05. Surtronic 3+ Surface Roughness instrument was used for the measurements. In the experiments at varying with constant depth of cut, cutting speeds and feeds without coolant. Later, same workpieces were turned by using coolant by keeping all cutting parameters constant. The results of three machines for three types of work materials have been compared and presented graphically. Later on, the results obtained from CNC lathe have been compared with those of the expert system. The graphics expressed in terms of Average Surface Roughness (R,) variations. Depending upon the kinds of work materials, it was observed that the average surface roughness gets better with the increasing cutting speeds but the average surface roughness gets worse as the feed and depth of cut increase. Science Code Key Words Page Number Adviser 625.01.04 Surface roughness, cutting parameter, expert system 155 Prof. Dr. Fevzi ERCAN