Dicle nehrinde yaşayan Acanthobrama marmid Heckel, 1843 türünün aylık ovaryum gelişiminin histolojik olarak incelenmesi
Histological examination of ovarian development of Acanthobrama marmid Heckel, 1843 living in the Tigris river
  1. Tez No: 335525
  2. Yazar: SEDA TAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çahşmada, Dicle nehrinde yaşayan kızılkanat, Acanthobrama marmid Heckel, 1843 türünün dişi bireylerinin ovaryum gelişimi histolojik olarak incelenmiştir. Oogenesis sürecinde, kromatin-nükleolus, perinükleer, kortikal alveoli, vitellogenik, olgunlaşma olmak üzere 5 gelişim fazı saptanmıştır. Oosit çapları gelişim süresince 114-932 µm arasında değişmektedir. İncelenen fertlerde vitellogenik faz Eylül ayında başlamış ve ovulasyon Mayıs-Haziran aylarında oluşmuştur. Ovulasyondan sonra bir miktar yumurta ovaryumda kalmakta ve atretik folikülü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, monthly ovary development of Acanthobrama marmid Heckel, 1843 living in the Tigris River was investigated as histologically. During oogenesis, five different development phases were histologically determined: chromatin- nucleolus, perinuclear, cortical alveolar, vitellogenic and ripening phases. The diameters of oocytes were determined between 114 to 932 µm until the ovulation phase. According to the investigated sepcimens, vitellogenic phase started onward September and ovulation was taken place in May and June. It was found that some unspawned ova remained and formed atretic follicles in ovary after ovulation.