Dicle nehrinde yaşayan Carassius gibelio, Acanthobrama marmid ve Alburnus mossulensis türlerinin biyolojisi üzerine araştırmalar
The investigations on the biology of Carassius gibelio, Acanthobrama marmid and Alburnus mossulensis species living in Tigris river
- Tez No: 392575
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada Dicle Nehir Sistemi içindeki Bismil lokalitesinde yaygın dağılım gösteren bıyıksız balık türlerinden Carassius gibelio (Bloch, 1782), Acanthobrama marmid Heckel, 1843 ve A. mossulensis Heckel, 1843'in eşey dağılımı, boy ve ağırlık olarak büyüme ile büyüme oranları, kondisyon faktörü, eşeysel olgunluk yaşı ve boyu, üreme zamanı, yumurta verimi gibi bazı biyolojik özellikleri araştırılmıştır. Carassius gibelio'nun incelenen örnekleri I-VII yaş grupları arasında dağılım göstermiştir. Örnekler % 73 oranında dişi ve % 27 oranında erkek örneklerden oluşmuş olup, dişi-erkek oranı 1:0.37 olarak hesaplanmıştır. Çatal boy uzunlukları ile vücut ağırlıkları dişilerde 84-225 mm ve 14-210 g, erkeklerde ise 97-178 mm ve 20-128 g arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, some biological features like sex distribution, growth and growth rate of length and weight, condition factor, age and length of sexual maturity, egg production rate in species of non-barbus, Carassius gibelio (Bloch, 1782), Acanthobrama marmid Heckel, 1843 ve A. mossulensis Heckel, 1843 which are commonly distributed around Bismil locality in Tigris River system. The examined samples of Carassius gibelio were distributed between I-VII years age. The % 73 of the samples were female and % 27 of the samples were male and female-male rate was calculated as 1:0.37 Fork length and weight of females variated between 84-225 mm and 14-210 g, and between 97-178 mm and 20-128 g in males.