Sonlu elemanlar programları için iki ve üç boyutlu otomatik veri üretimi ve elektrik alan problemlerine uygulanması
Automatic mesh generation for two and three dimensional finite elements programs and application to the electric field problems
  1. Tez No: 33557
  2. Yazar: ZAFER AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi SONLU ELEMAN PROGRAMLARI İÇİN IKI VE UÇ BOYUTLU OTOMATİK VERİ ÜRETİMİ VE ELEKTRİK ALAN PROBLEMLERİNE UYGULANMASI Zafer AYDO?MUŞ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı 1994, Sayfa:64 Kısmi türevli diferansiyel denklemlerin çözümünde sayısal yöntemler yaygın olarak kullanılmaktadır. Sayısal yöntemlerin, problemin tipi, geometrisi, malzeme özellikleri ve çözüm süresi açılarından birbirine göre sağladıkları üstünlükleri vardır ve genellikle büyük miktarda veri hazırlanmasını gerektirirler. Sayısal yöntemler içerisinde Sonlu Elemanlar Yöntemi, özellikle son yıllarda tasarıma yönelik olarak geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Sonlu Eleman analiz programları için problem verilerinin otomatik hazırlanması, kullanım ve uygulama bakımından büyük kolaylık sağlar. Bu çalışmada, Otomatik Veri Üretiminin temel teorisi incelenerek iki ve üç boyutlu veri üretimi sağlayan programlar geliştirilmiştir. Hazırlanan programlar değişik geometriye sahip problemlere uygulanarak, Sonlu Eleman bölmelemeleri çizilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sonlu Elemanlar Yöntemi, Otomatik Veri Üretimi.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Masters Thesis AUTOMATIC MESH GENERATION FOR TWO AND THREE DIMENSIONAL FINITE ELEMENT PROGRAMS AND APPLICATION TO THE ELECTRIC FIELD PROBLEMS Zafer AYDOGMUŞ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical and Electronics Engineering 19S4, Page: 64 Numerical methods are using commonly in the solution of partial differantial equations. There are advantages among the numerical methods from the sight of the type of the problems and its geometry, specialities of the material and computing time. Generally these methods needs preparing the data in great quantities. Especially recent years the Finite Element Method m the numerical methods is found the large application fields towards to the any kind of design. Preparing the data automatically for the Finite Element analysis programs gets more easiness in the sight of usages and applications. In these study, the basic theory of the automatic mesh generation have been searched and two and three dimensional mesh generation programs have been developed. These programs have been applied in different geometrical problems and Finite Element meshes have been drawn. KEY WORDS: Finite Element Method, Automatic Mesh Generation.