Perceptually driven stereoscopic camera control in 3D virtual environments
3B sanal ortamlarda algıya dayalı stereoskopik kamera kontrolü
  1. Tez No: 335602
  2. Yazar: ELİF BENGÜ KEVİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA KURTULUŞ ÇAPIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Derinlik kavramı ve derinliğin nasıl algılandığı psikolojide, fizyolojide, hatta sanatsal çalışmalarda uzun süredir incelenmektedir. İnsanlardaki görsel algı sistemi, dış dünyanın yerleşimini görsel derinlik ipuçlarını kullanarak anlamaktadır. Bu derinlik ipuçlarından biri olan binoküler disparite iki göz tarafından yakalanan iki farklı görüntü arasındaki ayrılığa dayalı olarak oluşmaktadır. Gelişen teknolojiler 3B yanılsamasını sağlamak ve stereoskopik görüntüleri oluşturabilmek amacıyla binoküler disparite prensiplerini kopyalamayı denemektedirler. Bu prensiplerin uygulanabilirliğinin karmaşıklığı, araştırmacıları yanlış şekilde üretilen stereoskopik içerikler oluşturmaları problemiyle karşı karşıya getirmiştir. Çalışmamızda disparite kontrolünü sağlayan yeni bir yaklaşım ile yol oluşturmayı sağlayan bir modelden oluşan kamera kontrol mekanizması sunulmuştur. Kullanıcılara konforlu bir seyir deneyimi sunmak adına stereoskopik 3B üretimi esnasında karşılaşılan sorunların çözülmesi amaçlanmıştır. Akomodasyon ve yakınsama uyuşmazlığı 3B sistemlerde karşılaşılan göz yorgunluğuna neden olan en büyük problemdir. Sunduğumuz disparite sistemi akomodasyon ve yakınsama kavramlarının uyuşmamasından doğan problemi, sahne elemanlarının önem derecelerini dikkate alarak ele almaktadır. Stereo kamera parametreleri bu evrede optimizasyon işleminden geçirilerek otomatik olarak hesaplanmaktadır. Kontrol mekanizmamızın ikinci kısmında ise verilen bir 3B ortam için kameranın izleyeceği yol oluşturulmaktadır. Objelerin dikkat çeken kısımlarına bakarak sahneyi incelemek tercih edilen bir sahne analiz yöntemidir. Sahne elemanları etrafındaki bakış noktalarının seçilebilmesi için objelerin dikkat çekerlilikleri kullanılmıştır. Seçilen bakış noktaları Bezier eğrileri formunda birbirlerine bağlanarak yol yapısı oluşturulmuştur. Kullanıcı testleriyle kendi metodumuz var olan diğer iki disparite kontrol modelleriyle karşılaştırılmıştır. Deneyler metodumuzun görsel kalite, derinlik ve rahatlık üzerine üstün sonuçlar gösterdiğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Depth notion and how to perceive depth have long been studied in the field of psychology, physiology, and even art. Human visual perception enables to perceive outside world by using visual depth cues. Binocular disparity among these depth cues, is based on the separation between two different views that are observed by two eyes. Disparity concept constitutes the base of the construction of the stereoscopic vision. Emerging technologies try to replicate disparity principles to provide 3D illusion. However, complexity of applying the underlying principles of 3D perception, confronted researchers the problem of wrongly produced stereoscopic contents. In this work, we present a camera control mechanism: a novel approach for disparity control and a model for path generation. We address stereoscopic 3D production by presenting comfortable viewing experience to users. Therefore, our disparity system approaches the accommodation/convergence conflict problem, which is the most known issue that causes visual fatigue in stereo systems, by considering objects' importance. Stereo camera parameters are calculated automatically with an optimization process. In the second part of our control mechanism, the camera path is constructed for a given 3D environment. Moving around important regions of objects is a desired scene exploration task. In this respect, object saliencies are used for viewpoint selection around scene elements. Selected viewpoints are linked in the form of Bezier curves to generate path structure. Our method and existing two other disparity control models are compared with user studies. Results indicate that our method shows superior results in quality, depth, and comfort.