Out-of-core implementation of the parallel multilevel fast multipole algorithm
Paralel çok sevıyeli hızlı çokkutup algoritmasının çekirdek dışı uygulaması
- Tez No: 335603
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Elektromanyetik problemlerini indirgenmiş bellek ile çözebilmek adına paralel çok seviyeli hızlı çokkutup yönteminin (ÇSHÇY) çekirdek-dışı (ÇD) uygulaması geliştirilmiştir. ÇD yöntemlerinin esas amacı, yığınsal bellek (ikincil bellek) birimleri kullanılarak çekirdek-içi bellek (birincil bellek) kullanımını azaltmaktır. ÇD uygulamanın türüne göre, çekirdek-içi veri tek parça halinde bırakılabilir ya da parçalara bölünebilir. Parçalar, yığınsal bellek birimlerine yazıldıktan sonra gerektiğinde geri okunarak çekirdek-içi bellege alınır. Bu sayede bellek indirgenmesi sağlanmış olur. Fakat, önerilen yöntem, yığınsal bellek birimlerine büyük veri yazılmasının ve okunmasının uzun sürmesinden dolayı gecikmelere yol açar. Bizim durumumuzda, yineli bir şekilde yığınsal bellekteki veri parçalarına erişilmesi, ÇSHÇY'nin döngülü çözüm kısmının toplam süresini artırmaktadır. Bahsedilen zaman gecikmeleri, doğru veri türünü ve eniyilenmiş veri parça boyutlarını kullanarak azaltılabilir. Sabit diskler ve katıhal diskleri gibi çeşitli yığınsal bellek birimlerinde eniyileme testleri yapılmıştır. Bu tezde paralel ÇSHÇY'nin CD uygulaması incelenmiştir. Daha net olarak, farklı parça boylarında yapılan eniyileme test sonuçları sunulmuş ve oluşan zaman gecikmelerine rağmen çözüm süresindeki düşüş gösterilmiştir. Ayrıca bu tezde, paralel ÇSHÇY'nin CD uygulaması ile çözülmüş yüzlerce milyon bilinmeyenli saçılım problemlerinin tam dalga sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
We developed an out-of-core (OC) implementation of the parallel multilevel fast multipole algorithm (MLFMA) to solve electromagnetic problems with reduced memory. The main purpose of the OC method is to reduce in-core memory (primary storage) by using mass storage (secondary storage) units. Depending on the OC implementation, the in-core data may be left in one piece or divided into partitions. If the latter, the partitions are written out into mass storage unit(s) and read into in-core memory when required. In this way, memory reduction is achieved. However, the proposed method causes time delays because reading and writing large data using massive storage units is a long procedure. In our case, repetitive access to data partitions from the mass storage increases the total time of the iterative solution part of MLFMA. Such time delays can be minimized by selecting the right data type and optimizing the sizes of the data partitions. We run the optimization tests on different types of mass storage devices, such as hard disks and solid state drives. This thesis explores OC implementation of the parallel MLFMA. To be more precise, it presents the results of optimization tests done on different partition sizes and shows how computation time is minimized despite the time delays. This thesis also presents full-wave solutions of scattering problems including hundreds of millions of unknowns by employing an OC-implemented parallel MLFMA.