Generalized linear models for in-vitro nanoparticle-cell interactions
İn-vitro nanopartikül-hücre etkileşimi için genel doğrusal modeller
- Tez No: 335605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ DAYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Moleküler Tıp, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Molecular Medicine, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Nanotıp alanında gelişen yeni teknikler kanser teşhisi ve tedavisi konusunda umut vericidir. Güdümlü ilaç dağıtım sistemleri kanser nanoteknolojisinin bu alanında önemli bir role sahiptir. Nanopartikül ? hücre etkileşimini araştıran pek çok çalışma gerçekleştirilmiştir, fakat hücresel tutunma oranını ölçülebilir bir doğrulukla matematiksel olarak modelleyen ve tahmin eden çalışma sayısı oldukça azdır. Bu tez çalışmasında, nanopartikül ? hücre etkileşimini araştırılmış olup, hücresel tutunma oranını istatistiksel olarak tahmin eden bir model oluşturulmuştur. Büyüklük, yüzeysel elektrik yükü, kimyasal yapı ve nanopartiküllerin ortamdaki yoğunluğu, enkübasyon zamanı hücresel tutunma oranını etkileyen faktörlerdir. Bu faktörlerin ve birbirleri ile olan etkileşiminin hücresel tutunma oranındaki değişime etkisini analiz etmek için genel doğrusal modeller kullanılmıştır. Çalışma için kullanılan veri seti Türkiye'de bir Nano-Tıp Araştırma Merkezi tarafından yapılan in-vitro NP-hücre etkileşimi deneyleri sonucunda elde edilmiştir. Hücresel tutunma oranını tahmin eden istatistiksel modeller küre şeklinde olan polimetil metakrilat (PMMA), silika ve polilaktik asit (PLA) nanopartikülleri için oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nanomedicine techniques are quite promising in terms of treatment and detection of cancerous cells. Targeted drug delivery plays an important role in this field of cancer nanotechnology. A lot of studies have been conducted so far concerning nanoparticle (NP)-cell interaction. Most of them fail to propose a mathematical model for a quantitative prediction of cellular uptake rate with measurable accuracy. In this thesis, we investigate cell-NP interactions and propose statistical models to predict cellular uptake rate. Size, surface charge, chemical structure (type), concentration of NPs and incubation time are known to affect the cellular uptake rate. Generalized linear models are employed to explain the change in uptake rate with the consideration of those effects and their interactions. The data set was obtained from in-vitro NP-healthy cell experiments conducted by the Nanomedicine & Advanced Technologies Research Center in Turkey. Statistical models predicting cellular uptake rate are proposed for sphere-shaped Silica, polymethyl methacrylate (PMMA), and polylactic acid (PLA) NPs.