Debris removal during disaster response phase: A case for Turkey
Afet müdahale safhasında acil yardım malzemelerinin ulaşımı için enkaz kaldırma problemi: Türkiye uygulaması
- Tez No: 335630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR YETİŞ, DOÇ. DR. OYA KARAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, afetten etkilenen bölgelere acil yardım malzemelerinin ulaşımını sağlayacak bir sistem geliştirilmiştir. Afetlerin yıkıcı etkileri enkaz oluşumuna sebep olmakta ve enkazın doğru biçim ve zamanda kaldırılmaması, afetten etkilenen bölgelere yardım ekibi ve ilk yardım malzemelerinin ulaştırılmasında aksaklıklara yol açmaktadır. Afet yönetiminde karşılaşılan eksikler ve enkazın kaldırılmasındaki aksamalar afetzedelere barınma, beslenme, sağlık ve iletişim hizmetlerinin ulaşmasını zorlaştırmakta ve en önemlisi, can kayıplarına sebebiyet vermektedir. Enkazın sistemli ve verimli bir biçimde kaldırılmasının yardım malzemelerinin afet bölgesine ulaştırılmasında ve afetzedelerin yaşam kalitesinde sağlayacağı olumlu etkiler göz önünde bulundurularak yapılan bu çalışmada, afet bölgelerine mümkün olan en kısa sürede ulaşılması ve bu doğrultuda, kapanan yollardaki enkazın geçişe imkân verecek şekilde kaldırılması öngörülmüştür. Problemin çözümü için geliştirilen matematiksel modeller, yardım malzemelerinin önceden belirlenmiş afet bölgelerine ulaştırılması sürecinde izleyeceği rotaları seçmekte ve bunu yaparken bölgedeki enkaz dolayısıyla kapanmış yolları göz önünde bulundurmaktadır. Modellerin performansları İstanbul iline ait iki farklı veri grubu kullanılarak test edilmiştir. Problem, yapısı itibariyle acil durumlarda çabuk karar vermeyi gerektirdiğinden büyük veri grupları için çok kısa sürelerde çözüm önerebilecek sezgisel yöntemler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a methodology to provide emergency relief supplies to the disaster affected regions is developed. As a result of destructive effects of disasters, debris, which is the ruin and wreckage of the structures, occurs. Proper removal of debris has significant importance since it blocks the roads and prohibits emergency aid teams to access the disaster affected regions. Wrong disaster management, lack of efficiency and delays in debris removal cause disruptions in providing sheltering, nutrition, healthcare and communication services to the disaster victims, and more importantly they result in loss of lives. Due to the importance of a systematic and efficient way of debris removal from the point of improving disaster victims? life quality and its contributions to transportation of emergency relief materials to the disaster affected regions, the focus of this study is providing emergency relief supplies to the disaster affected regions as soon as possible, by considering unblocking operations of roads through removing the accumulated debris. To come up with a scientific solution methodology to the problem, mathematical models that select the paths in order to transport emergency aid materials in the presence of debris to the pre-determined disaster affected regions are developed. The performances of the models are tested on two distinct data sets from İstanbul. Since it is crucial to act quickly in an emergency case, a constructive and an improvement heuristic are also proposed.