Kahramanmaraş depreminde arama kurtarma operasyonlarına katılan madencilerin ve diğer arama kurtarma ekiplerinin yaşadıkları sorunlar ve sorunlara yönelik çözüm önerileri
Problems experienced by miners and other search and rescue teams participating in the search and rescue operations during the Kahramanmaraş earthquake and solution proposals for these problems
- Tez No: 1008940
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAÇ NİYAZİ ÖZÜÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afetlerde Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, Kahramanmaraş depreminde arama kurtarma operasyonlarına katılan madencilerin ve diğer arama kurtarma ekiplerinin yaşadıkları sorunlar ve sorunlara yönelik çözüm önerilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nitel yöntemde tekli durum deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Kahramanmaraş depreminde arama kurtarma operasyonlarına katılan madenciler ve diğer arama kurtarma personelinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Anket ile toplanan veriler, yüzde ve frekans analizine tabi tutulurken yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanan veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Madencilerin afet bölgesine ulaşım süresi arama kurtarma ekiplerine göre daha geç gerçekleşmiştir. Görev süresi bakımından arama kurtarma ekiplerinin sahada madencilere kıyasla daha uzun süre aktif kaldığı belirlenmiştir. Görev dağılımı incelendiğinde, madencilerin çoğunlukla teknik arama ve kurtarma faaliyetlerinde yer aldığı; buna karşılık arama kurtarma ekiplerinin enkaz çalışmalarıyla birlikte koordinasyon, sağlık ve tahliye gibi destekleyici görevlerde de sorumluluk üstlendiği anlaşılmaktadır. Eğitim düzeyi açısından, arama kurtarma ekiplerinin afet öncesinde daha kapsamlı ve sistematik eğitimler aldığı; madencilerin ise genellikle temel düzeyde eğitimle sınırlı kaldığı, bazı kritik alanlarda (haberleşme, ekipman kullanımı, afet senaryoları vb.) yetersizlikler yaşadığı tespit edilmiştir. Ekipman temini ve kullanımı bağlamında madenciler, iletişim cihazları, ağır kurtarma ekipmanları ve kişisel koruyucu donanım gibi konularda ciddi eksiklikler yaşamıştır. Arama kurtarma ekiplerinde ise bu tür ekipman sorunlarının daha az yaşandığı, hatta bazı katılımcıların hiç sorun yaşamadığını ifade ettiği görülmüştür. Fiziksel zorluklar kapsamında her iki grubun da en çok temel ihtiyaçların karşılanmasında sorun yaşadığı; ancak arama kurtarma ekiplerinde yetersiz dinlenme, ağır fiziksel yük ve yaralanma riski gibi unsurların daha yüksek oranlarda bildirildiği kaydedilmiştir. Psikolojik zorluklar açısından madencilerin daha az sorun bildirdiği, buna karşın arama kurtarma ekiplerinin stresli karar alma süreçleri, karanlık ve tehlikeli ortamlarda çalışma gibi psikolojik baskıları daha yoğun yaşadığı anlaşılmaktadır. Her iki grup için aileye zarar gelme korkusu ve ekip içinde moral bozukluğu ortak psikolojik stres kaynakları arasında yer almaktadır. İletişim ve koordinasyon sorunları bağlamında her iki grubun da koordinasyon merkezlerinin yetersizliği, kurumlar arası yetki çatışmaları ve iletişim araçlarının eksikliği gibi problemlerle karşılaştığı; arama kurtarma ekiplerinin ise çevresel gürültü ve engeller nedeniyle iletişimde ilave zorluklar yaşadığı belirlenmiştir. Güvenlik sorunları açısından her iki grup, sivillerin kontrolsüz hareketleri, enkazın çökme riski ve saha aydınlatmasının yetersizliği gibi tehditlerle karşı karşıya kalmıştır. Arama kurtarma ekipleri ayrıca hava koşulları, yangın ve patlama riski, gaz sızıntısı ve elektrik akımı gibi teknik ve çevresel riskleri daha yüksek oranlarda bildirmiştir. Tüm bu bulgular doğrultusunda, arama-kurtarma faaliyetlerinin verimliliğini artırmak amacıyla her iki grubun da ekipman altyapısının iyileştirilmesi, eğitim programlarının güçlendirilmesi, iletişim ve koordinasyonun geliştirilmesi, lojistik desteğin hızlandırılması ve kurumlar arası iş birliğinin artırılması gerektiği ifade edilebilir. Yaşanan sorunlarla (fiziksel, psikolojik, sosyal, iletişimsel ve güvenlik) ilgili her iki grubun çözüm önerisi içsel dayanıklılık, yardıma odaklanma, lojistik destek, ekip dayanışması ve psikolojik destek ihtiyacı bağlamında ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the problems and proposed solutions experienced by miners and other search and rescue teams participating in search and rescue operations during the Kahramanmaraş earthquake. For this purpose, a single-case design was chosen as the qualitative method in the research. The study group consisted of miners and other search and rescue personnel who participated in search and rescue operations during the Kahramanmaraş earthquake. A survey and a semi-structured interview form were used as data collection tools. Data collected through the survey were subjected to percentage and frequency analysis, while data collected through the semi-structured interview form was analyzed using content analysis. Miners arrived at the disaster area later than search and rescue teams. It was determined that search and rescue teams were active in the field for a longer period of time than miners in terms of duty time. When the distribution of duties is examined, it is understood that miners are mostly involved in technical search and rescue activities, while search and rescue teams also assume responsibility for supporting tasks such as coordination, medical attention, and evacuation, along with debris removal. In terms of education level, search and rescue teams receive more comprehensive and systematic training before the disaster; Miners, on the other hand, were generally found to have limited basic training and experienced deficiencies in some critical areas (communication, equipment use, disaster scenarios, etc.). In terms of equipment supply and use, miners experienced serious deficiencies in communication devices, heavy rescue equipment, and personal protective equipment. These equipment problems were less common among search and rescue teams, with some participants even reporting no problems at all. Regarding physical challenges, both groups experienced the most difficulties in meeting basic needs; however, search and rescue teams reported higher rates of inadequate rest, heavy physical loads, and risk of injury. In terms of psychological challenges, miners reported fewer problems, while search and rescue teams experienced more intense psychological pressures, such as stressful decision-making processes and working in dark and dangerous environments. Fear of harming their families and demoralization within the team were common sources of psychological stress for both groups. In terms of communication and coordination, both groups encountered problems such as inadequate coordination centers, inter-institutional authority conflicts, and a lack of communication tools. Search and rescue teams, on the other hand, experienced additional communication difficulties due to environmental noise and obstacles. In terms of security issues, both groups faced threats such as uncontrolled civilian movements, the risk of collapsed debris, and inadequate field lighting. Search and rescue teams also reported higher rates of technical and environmental risks such as weather conditions, fire and explosion risks, gas leaks, and electrical currents. Based on all these findings, it can be argued that to increase the efficiency of search and rescue operations, both groups need to improve their equipment infrastructure, strengthen training programs, improve communication and coordination, accelerate logistical support, and increase interagency cooperation. Regarding the challenges experienced (physical, psychological, social, communication, and security), both groups' proposed solutions were presented within the context of the need for internal resilience, focus on assistance, logistical support, team solidarity, and psychological support.