Solution methodologies for debris removal during disaster response phase
Afet müdahale safhasında enkaz yönetimi için çözüm yöntemleri
  1. Tez No: 374372
  2. Yazar: NİHAL BERKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR YETİŞ KARA, DOÇ. DR. OYA KARAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Afetten etkilenen bölgelere yardım ekibinin ve acil yardım malzemelerinin ulaştırılması afet lojistiğinin en önemli safhalarından birini oluşturmaktadır. Afetin sebep olduğu enkaz, afetzedelere ulaşımı zorlaştırarak barınma, beslenme ve sağlık hizmetlerini geciktirmekte, can kayıplarını artırmaktadır. Literatürde çoğunlukla afet yönetiminin iyileştirme ve yeniden inşa safhasında çalışılmış enkaz kaldırma problemi, bu çalışmada müdahale safhasında incelenmiştir. Afet sonrasında popülasyonu ve önemi yüksek olan hastane, okul gibi kritik noktalara en kısa sürede ulaşılmasını amaçlayan ve temizlenecek ayrıtlara karar vererek kritik noktalar arasında rota oluşturan matematiksel modeller geliştirilmiştir. Geliştirilen ilk modelde amaç fonksiyonu en son ulaşılan kritik noktanın varış zamanını enazlamaktır. Kritik noktalara ağırlıklar atanarak, ağırlıklı toplam varış zamanını enazlamayı amaçlayan ikinci bir model geliştirilmiştir. Bu modellerin testinde Kartal ve Bakırköy ilçelerinin verileri kullanılmıştır. Afet ortamında hızlı karar almak büyük önem arz ettiğinden, kısa sürede iyi çözümler üretebilecek sezgisel yöntemler geliştirilmiş, veri setleri üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the disaster response phase of the emergency relief, the aim is to reduce loss of human life by reaching disaster a ected areas with relief items as soon as possible. Debris caused by the disaster blocks the roads and prevents emergency aid teams to access the disaster a ected regions. Deciding which roads to clean in order to transport relief items is crucial to diminish the negative impact of a disaster on human health. Despite the signi cance of the problem during response, in the literature debris removal is mostly studied in recovery or reconstruction phases of a disaster. The aim of this study is providing solution methodologies for debris removal problem in response phase. In particular, debris removal activities on certain blocked arcs have to be scheduled in order to reach a set of critical nodes such as schools and hospitals. Two mathematical models are developed with di erent objectives. The rst model aims to minimize the total time spent to reach all critical nodes whereas the second minimizes weighted sum of visiting times where weights indicate the priorities of critical nodes. Since obtaining solutions quickly is important in the early post-disaster, heuristic algorithms are also proposed. Two data sets belonging to Kartal and Bakrkoy districts of İstanbul are used to test the mathematical models and heuristics.