Applications of biomaterials in cancer diagnosis and treatment
Biyomateryallerin kanser teşhis ve tedavisindeki kullanımı
- Tez No: 335664
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL CAN AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Biology, Molecular Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde birçok bilimsel çalışma kanser teşhis ve tedavisinde yeni ve daha etkili stratejiler geliştirmeye odaklanmış olsa da kanser hala dünyadaki başlıca hastalık nedenlerinden biridir. Bu çalışmalardan önemli bir kısmı biyomateryallerin biyolojik uyumlu özelliğinden dolayı biyomedikal alandaki uygulamalarını araştırmaya yönelmiştir. Bu biomateryaller arasında karbon nanotüpler (KNT) ve polimer hidrojeller eşsiz fiziksel ve kimyasal özellikleri sayesinde büyük önem kazanmaktadırlar. Bu çalışma bu iki biyomateryalin özelliklerinden yaralanarak karaciğer kanseri teşhis ve tedavisi için yeni yaklaşımlar getirmeyi amaçlamaktadır. İlk olarak, karaciğer kanserinin agresifliğini belirlemek için teşhis esnasında KNTlerin kullanımı test edildi. Değişik epitel ve mezenkimal fenotipteki iki hücre hattının, HUH7 ve Snu182, KNT yüzeyleri üzerindeki yapışma özellikleri karşılaştırıldı. Taramalı elektron mikroskobunda elde edilen görüntüler ve MTT sonuçları epitel fenotipteki HUH7 hücrelerinin KNT yüzeyler üzerindeki yapışma ve büyümesinin mezenkimal fenotipteki Snu182 hücrelerine göre daha fazla olduğunu göstermiştir. Bu sonuç KNT yüzeylerinin karaciğer kanserinin agresifliğini belirlemek için kullanılabileceğini göstermektedir. Bu çalışmadaki ikinci hedefimiz, Dox içeren polimer hidrojellerin karaciğer kanseri tedavisinde etkili olarak kullanılabileceğini göstermekti. Yapılan hücre sayım ve sitotoksisite testleri ile karaciğer kanseri hücre hattı Snu398in çoğalmasının ilaç içeren hidrojellerin varlığında engellendiği gösterilmiştir. Bu sonuçlar, hidrojellerin ilaç taşıyıcısı olarak kullanıldığında kaaciğer kanseri tedavisinin tesirini arttırabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer remains to be a major burden of disease worldwide, despite the significant increase in the number of studies that focus on the development of novel diagnostic and treatment strategies. Recently, important part of these studies use biomaterials and their biomedical applications have been investigated extensively, due to their biocompatibility. Among these biomaterials two of them, carbon nanotubes (CNT) and polymer hydrogels have gained great importance due to their unique physical and chemical properties. The current study proposes new approaches that take advantage of these two biomaterials which could be used in the treatment and diagnosis of hepatocellular carcinoma (HCC). We first proposed the usage of CNTs as novel diagnostic tools for the determination of the aggressiveness of HCC. Two cell lines with different epithelial-to-mesenchymal (EMT) status, HUH7 and Snu182 were used and their attachment features on patterned CNT surfaces were compared. Our SEM images and MTT results revealed that the cells with epithelial phenotype (HUH7) attach and proliferate more on CNTs than the cells with mesenchymal phenotype (Snu182) which makes these surfaces promising diagnostic tools to differentiate HCC according to their aggressiveness. Secondly, polymer hydrogels with Dox release were suggested to be promising therapeutics to cure HCC. Our cell viability and cytotoxicity tests showed the inhibition of the proliferation of HCC line, SNU398 in the presence of drug-releasing hydrogels. This suggests the usage of hydrogels as drug delivery vehicles to have enhanced therapeutic efficacies in the HCC therapies.