Effects of the type of aggregate on the mechanical properties of high strenght concrete
Agrega tiplerinin yüksek dayanımlı betonun mekanik özelliklerine etkileri
- Tez No: 33570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
oz AGREGA TİPLERİNİN YÜKSEK DAYANIMLI BETONUN MEKANİK ÖZELİKLERİNE ETKİLERİ KÖMÜRCÜ, Mehmet Çetin Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç.Dr.Mustafa TOKYAY Ocak, 1993, 86 Sayfa. Normal dayanımlı betonlarda ( ac < 40 MPa ) kaba agrega özelikleri genellikle dayanımı etkileyici bir faktör değildir.Bu betonların su-çimento oranları 0.4-0.7 arasındadır.Dolayısıyla, normal dayanımlı betonlarda dayanım sertleşmiş çimento hamurunun ve aderansın dayanımı tarafından kontrol edilir.Öte yandan, su çimento oranları 0.2 civarında olan yüksek dayanımlı betonlarda bu iki parametre yerine, kullanılan agreganın mineralojisi ve dayanımı önem kazanır. Mevcut literatür, agrega özelliklerinin yüksek dayanımlı betonların davranışlarına olan etkileri hakkında fazla bir bilgi içermemektedir. Bu çalışmada dört değişik kaba agreganın ( kırma kireçtaşı, granit, diabaz ve dere çakılı ) yüksek dayanımlı betonların çeşitli mekanik özeliklerine olan etkileri karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır.Yapılan deneysel çalışmaoz AGREGA TİPLERİNİN YÜKSEK DAYANIMLI BETONUN MEKANİK ÖZELİKLERİNE ETKİLERİ KÖMÜRCÜ, Mehmet Çetin Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç.Dr.Mustafa TOKYAY Ocak, 1993, 86 Sayfa. Normal dayanımlı betonlarda ( ac < 40 MPa ) kaba agrega özelikleri genellikle dayanımı etkileyici bir faktör değildir.Bu betonların su-çimento oranları 0.4-0.7 arasındadır.Dolayısıyla, normal dayanımlı betonlarda dayanım sertleşmiş çimento hamurunun ve aderansın dayanımı tarafından kontrol edilir.Öte yandan, su çimento oranları 0.2 civarında olan yüksek dayanımlı betonlarda bu iki parametre yerine, kullanılan agreganın mineralojisi ve dayanımı önem kazanır. Mevcut literatür, agrega özelliklerinin yüksek dayanımlı betonların davranışlarına olan etkileri hakkında fazla bir bilgi içermemektedir. Bu çalışmada dört değişik kaba agreganın ( kırma kireçtaşı, granit, diabaz ve dere çakılı ) yüksek dayanımlı betonların çeşitli mekanik özeliklerine olan etkileri karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır.Yapılan deneysel çalışma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF THE TYPE OF AGGREGATE ON THE MECHANICAL PROPERTIES OF HIGH STRENGTH CONCRETE KÖMÜRCÜ, Mehmet Çetin M.S. in Civil Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr.Mustafa TOKYAY January, 1993, 86 Pages. In conventional normal weight concrete (ac < 40 MPa ), the properties of coarse aggregate seldom become strength-limiting.For these concretes water-cement ratios are in the order of 0.4-0. 7. Within this range of W/C, the weakest components in concrete are the hardened cement paste and aggregate-matrix interface.However, in high strength concretes which have water-cement ratios around 0.2, hardened cement paste and aggregate- matrix interface are no longer strength-limiting. On the contrary, it is the mineralogy and the strength of the aggregate itself that control the strength of the concrete. The published literature contains little information on the influence of aggregate characteristics on the behaviour of high strength concretes. Illoz AGREGA TİPLERİNİN YÜKSEK DAYANIMLI BETONUN MEKANİK ÖZELİKLERİNE ETKİLERİ KÖMÜRCÜ, Mehmet Çetin Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç.Dr.Mustafa TOKYAY Ocak, 1993, 86 Sayfa. Normal dayanımlı betonlarda ( ac < 40 MPa ) kaba agrega özelikleri genellikle dayanımı etkileyici bir faktör değildir.Bu betonların su-çimento oranları 0.4-0.7 arasındadır.Dolayısıyla, normal dayanımlı betonlarda dayanım sertleşmiş çimento hamurunun ve aderansın dayanımı tarafından kontrol edilir.Öte yandan, su çimento oranları 0.2 civarında olan yüksek dayanımlı betonlarda bu iki parametre yerine, kullanılan agreganın mineralojisi ve dayanımı önem kazanır. Mevcut literatür, agrega özelliklerinin yüksek dayanımlı betonların davranışlarına olan etkileri hakkında fazla bir bilgi içermemektedir. Bu çalışmada dört değişik kaba agreganın ( kırma kireçtaşı, granit, diabaz ve dere çakılı ) yüksek dayanımlı betonların çeşitli mekanik özeliklerine olan etkileri karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır.Yapılan deneysel çalışma