Kohezyonlu zeminlerin drenajsız kayma dayanımlarının çeşitli laboratuvar deneyleri ile kıyaslanması
Comparison of undrained shear strength of cohesive soils from laboratory tests
- Tez No: 642398
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Kohezyonlu zeminlerin davranışını belirleyen önemli zemin parametrelerinden biri olan drenajsız kayma dayanımını (Su); laboratuvar Vane (LV), düşen koni (FC), cep penetrometresi (PP), serbest basınç (UC) ve üç eksenli basınç (UU) deneyleri kullanılarak hızlı bir şekilde belirlenebilmektedir. Bu deneylerden elde edilen kohezyonlu zeminlerin drenajsız kayma dayanımları arasındaki korelasyonlar, literatürdeki eksikliğini halen korumaktadır. Bu çalışma kapsamında; farklı su muhtevalarında (w) hazırlanan örselenmiş kil numunelerinin drenajsız kayma dayanımları LV, PP, FC, UC ve UU deneyleri kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar arasındaki korelasyonlar, likitite indisine bağlı olarak ortaya koyulmuştur. Kullanılan bu laboratuvar deneyleri arasında en yüksek drenajsız kayma dayanımı FC deneyinden ve en düşük kayma dayanımları ise UC deneyinden elde edilmiştir. LV ve PP deneyleri ile elde edilen, örselenmiş kohezyonlu zemin numunelerinin drenajsız kayma dayanımı değerlerinin birbirine çok yakın olduğu belirlenmiştir. Kohezyonlu zeminlerin drenajsız kayma dayanımını belirlemede yaygın olarak kullanılmayan cep penetrometresi ile diğer laboratuvar deneyleri arasındaki dönüşümler de bu çalışmada kapsamında ortaya koyulmuştur. Bununla birlikte cep penetrometresi kullanımının oldukça güvenilir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Undrained shear strength (Su), an important soil parameter for determination of the behavior of cohesive soils, can be quickly determined via laboratory tests of the vane (LV), unconfined compressive (UC), pocket penetrometer (PP), fall cone (FC) and unconsolidated-undrained (UU). However, the literature still lacks the correlations between undrained shear strength values obtained from these tests. In this study, correlations between undrained shear strength results obtained from LV, UC, PP, FC, and UU laboratory tests on clay samples prepared at different water content (w) were determined as a function of the liquidity index. The highest values of undrained shear strength were obtained from the FC tests while the lowest values were acquired from the UC tests. On the other hand, the shear strength values of cohesive soils that were obtained from LV and PP tests were approximately the same. The determination of the undrained shear strength of cohesive soils and the correlations between the PP and other laboratory experiments are also examined in this study. It has been determined that the use of PP is very reliable.