Ankastre buzdolapları için gövde raf sistemi tasarımı
Cabinet shelf system design for build-in refrigerators
  1. Tez No: 335724
  2. Yazar: MEHMET SEVAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Ankastre Buzdolapları için gövde rafı ve rafları gövdeye sabitleyecek ray sistemi tasarımı yapılmıştır. Endüstriyel Tasarımcılardan gelen tasarım örnekleri plastik enjeksiyon, sac şekillendirme ve alüminyum ekstrüzyon gibi çeşitli imalat yöntemleri ile üretilebilir hale getirilmiştir. Tasarımların yatırım maliyetleri ve seri üretim parça fiyatı analizi yapılmıştır. Üretilebilir hale getirilen gövde rafı ve gövde ray tasarımları ile tasarım grupları oluşturularak, her bir tasarım grubunun sonlu elemanlar analizi ayrı ayrı yapılmıştır. Sonlu elemanlar analizi UG NX Siemens PLM yazılımının NX Nastran ile çalışan simülasyon modülü yardımı ile yapılmıştır. Tasarımlar arasından seçilen bir tasarım grubu için numune çalışması yapılmıştır. Numunelere ağırlık yükleme testi, küçük ve büyük çaplı bilyalar ile darbe testleri gibi çeşitli testler yapılmıştır. Sonlu elemanlar analizi sonucunda emniyetli çıkan tasarım grubunun numune testi de olumlu sonuçlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cabinet shelf system is designed for Build-in refrigerators. The sketches sent from the industrial designers are studied and used to design rails and shelves in terms of manufacturability using aluminum extrusion, plastic injection or sheet metal manufacturing processes. Investment price analysis and serial production price calculation has been done. Using the designs, design groups are formed. Each design groups? finite element analysis is made using UG NX Siemens PLM software?s simulation module powered by NX Nastran. One of the design groups is chosen for sample production. Various tests like weight loading test, impact tests using a bag containing lead shots are performed as shelf strength test. It has been observed that both finite element analysis and sample tests are resulted positive.