Alns algorıthm for load handlıng and (AGV routıng wıth trolleys
Trolleyler ile yük taşima ve AGV rotalama için uyarlamali büyük komşuluk arama algoritmasi
  1. Tez No: 928188
  2. Yazar: REŞİDE ÖZKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVİN ÇOBAN GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Otomatik Kılavuzlu Araçlar (AGV'ler), endüstriyel lojistikte kritik bir rol oynayarak etkili malzeme taşıma çözümleri sunmaktadır. Bu çalışma, Vestel Elektronik'in buzdolabı fabrikasında AGV yönlendirme ve yük taşıma problemini ele almakta olup, no-frost buzdolapları, minibarlar ve ankastre buzdolapları gibi çeşitli modeller üreten bu fabrikada karşılaşılan zorluklara odaklanmaktadır. Buzdolabı modellerindeki çeşitlilik, buzdolabı kapıları, kompresörler ve raflar gibi çeşitli malzemelerin belirli teslimat zaman aralıkları içerisinde taşınmasını zorunlu kılmaktadır. AGV'lerin ve yük kapasitelerini artırmak için kullanılan yük taşıma ünitelerinin sınırlı sayıda olması, yükleme ve teslimatların optimal yönlendirme ve zamanlamasını zorlaştırmaktadır. Bu sorunu çözmek için, AGV yönlendirme ve yük taşıma problemini modelleyen ve seyahat, erken varış ve geç varış cezalarını minimize etmeyi amaçlayan bir Karışık Tamsayılı Doğrusal Programlama (MILP) modeli geliştirilmiştir. Zaman pencereleri ve yük kapasiteleri gibi pratik kısıtları dikkate alarak model uygulanabilir hale getirilmiştir. Ancak, MILP modelinin orta ve büyük boyutlu örneklerde hesaplama açısından verimsiz olması nedeniyle, uyarlamalı büyük komşuluk arama (ALNS) algoritması alternatif bir çözüm yaklaşımı olarak önerilmiştir. Bu algoritma, adaptif mekanizmalarla çeşitli komşuluk yapılarını etkili bir şekilde keşfederek neredeyse optimal çözümler bulur. Geniş çaplı hesaplama deneyleri, ALNS algoritmasının farklı örnek boyutlarında sağlam olduğunu ve hesaplama sürelerini önemli ölçüde azaltarak etkili çözümler sunduğunu göstermektedir. Vestel Elektronik'te yapılan bir saha çalışması, bu yaklaşımın operasyonel maliyetleri mevcut maliyetlerin 1/48'ine kadar azaltabileceğini ve bu sayede önemli maliyet tasarrufları ve operasyonel verimlilik sağlama potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Automated Guided Vehicles (AGVs) play a critical role in industrial logistics, providing efficient material handling solutions. This study addresses a real-world problem of AGV routing and load handling at Vestel Electronics, specifically focusing on their refrigerator factory, which produces a diverse range of models, including no-frost refrigerators, minibars, and built-in refrigerators. The diversity in refrigerator models necessitates the transportation of various materials such as refrigerator doors, compressors, and shelves within strict delivery time windows. Given the limited number of AGVs and trolleys available to increase their load capacity, determining the optimal routing and scheduling of pickups and deliveries presents a complex challenge. To address this, we develop a Mixed Integer Linear Programming (MILP) model to formalize the AGV routing and load handling problem, incorporating trolley allocation and aiming to minimize total costs, including travel, earliness, and tardiness penalties. The model also considers practical constraints like time windows and load capacities, making it suitable for real-world applications. However, due to the computational inefficiency of the MILP model in solving medium to large-sized instances, we propose an Adaptive Large Neighborhood Search (ALNS) algorithm. This algorithm, with its adaptive mechanisms, efficiently explores diverse neighborhood structures, finding near-optimal solutions. Extensive computational experiments show that the ALNS algorithm is robust across varying instance sizes, delivering efficient solutions and reducing computation times significantly. A real-life case study at Vestel Electronics highlights the approach's potential, reducing operational costs to as low as 1/48th of the current costs, thus offering substantial cost savings and operational efficiency.