Türk bayraklı gemilerin enerji verimliliğinin incelenmesi
An investigation on the energy efficiency of Turkish flag ships
  1. Tez No: 335739
  2. Yazar: CEREN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Türk bayraklı gemilerin CO2 salınım miktarları, Rightship organizasyonunun geliştirdiği mevcut gemilerle ilgili enerji verimliliği dizayn indeksi, EVDI kullanılarak belirlenmiştir. Her bir gemi tipi için IMO tarafından istatistiki çalışmalar sonucunda belirlediği EEDI referans eğrileri ile karşılaştırılmaları yapılmış izin verilen emisyon sınırını geçip geçmedikleri ortaya konulmuştur. Daha sonra hesaplanan bu EVDI değerleri kullanılarak, Türk bayraklı mevcut gemilerin sera gazı emisyon değerlendirmesi yapılmıştır. Sera gazı emisyon değerlendirmesi, basit bir A-G skalası kullanılarak, benzer boyutlu ve tipteki gemilerin teorik karbondioksit emisyonlarını karşılaştırmaya olanak veren yenilikçi bir ölçümdür. A sınıfı en enerji verimli gemiyi, G sınıfı ise enerji verimliliği en az olan gemiyi göstermekte olup, A?dan G?ye doğru gidildikçe gemilerin enerji verimliliği azalmaktadır. Elde edilen sonuçlardan, IMO?nun EVDI benzeri bir CO2 emisyon indeksi kullanıp, yeni gemiler için belirlediği referans eğrileri ile olması gereken CO2 salınımlarını sınırlaması durumunda; özellikle Türk bayraklı dökme yük gemileri için bir an önce CO2 salınımlarını azaltmak için gerekli tedbirler alınması gerektiği saptanmış ve CO2 salınımlarını azaltmak için, öncelikle gemilerin servis hızları yeniden gözden geçirilip azaltmaya gidilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, CO2 emissions of Turkish Flagged ships were determined by using the existing vehicle energy efficiency design index (EVDI) developed by Rightship organization and the results compared with the values of the EEDI reference lines of IMO. Then, greenhouse gas ratings of Turkish flagged ships were determined by A-G class scale. A scale shows the highest energy efficient ship whereas G scale shows the lowest energy efficient ship. From the results of this study, it is found that if IMO adopts EVDI type CO2 emission index regulation for existing ships and uses the EEDI reference line of new built ships to existing ships to limit CO2 emissions, the necessary measures should be taken to limit CO2 emissions for particularly Turkish flagged bulk carriers. It is suggested to decrease service speed of vessels in order to decrease CO2 emissions of ships.