Türk bayraklı gemilerin gemiadamları donatımında yer alan asgari ilkelerin incelenmesi
Examination of the principles of minimum manning of the turkish flagged ships
  1. Tez No: 413507
  2. Yazar: MEHMET YAHŞİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Türk Bayraklı gemilerin gemiadamları donatımında yer alan asgari ilkelerin incelenmesi amacıyla; gemiadamları donatımı ile ilgili ulusal mevzuatımız ile uluslararası mevzuatlar karşılaştırılması yapıldı. Türk Bayraklı 181 adet gemiden, Gemiadamı Donatımı Asgari Emniyet Belgeleri ile personel listeleri örnekleri alınarak karşılaştırıldı. Denizcilik işletmeleri insan kaynakları müdürleri ile gemiadamları donatımında yer alan asgari ilkelerin önem dereceleri belirlenerek AHS metodu ile değerlendirildi. Çalışma sonucu; çalışma koşulları ile ilişkili ve gemi ile ilişkili kriterlerin %42,9'luk ve şirket ile ilişkili kriterlerin %14,3'lük bir öneme sahip olduğu bulundu. Ayrıca Türk Bayraklı gemiler için düzenlenen Gemiadamı Donatımı Asgari Emniyet Belgesinin, uluslararası gereklilikleri karşılamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to examine the principles of minimum manning of the Turkish flagged ships; Our national manning regulation compared with international regulations. 181 Turkish flagged ship's crew lists were compared with Minimum Safety Manning Certificates. Shipping company human resources managers, identified the severity of the principles of minimum manning then evaluated by AHP method. The study results; criterias associated with the operating conditions and associated with ships 42,9% and related companies found to have an important 14,3%. Moreover, the Turkish flagged ship's Minimum Safety Manning Certificate has been shown to not meet the international requirements.