Lateral pressures ın expansive sails
Şişen zeminlerde yanal basınç
- Tez No: 33584
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ORHAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
öz ŞİŞEN ZEMİNLERDE YANAL BASINÇ HATİPO?LU, Üstün Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof.Dr. A. Orhan EROL Nisan 1993,98 sayfa Su içeriğinin artmasıyla önemli hacim değişiklikleri geçiren zeminler genleşen veya şişen zeminler olarak adlandırılırlar. Genellikle, bu tip zeminlere kurak veya yarı kurak iklimlere sahip olan bölgelerde rastlanır. Düşey şişme ve şişmenin yapılara verdiği zarar birçok araştırmanın konusu olmasına rağmen, şişen zeminlerin yanal yöndeki şişmesi henüz tam anlamıyla anlaşılamamıştır, özellikle, su tankları, kanallar, tüneller ve yeraltı su kanalları yanal şişme basıncından zarar görürler. Bu çalışmada, geliştirilmiş ince cidarlı odometre kullanılarak yüksek şişme özelliğine sahip kil numunesinin yanal şişme davranışı araştırılmıştır.Laboratuvarda statik kompaksiyonla hazırlanmış aynı kuru birim ağırlıktaki numunelerin yanal ve düşey yöndeki şişme basınçları ölçülmüştür. Değişik düşey dış basınçlar altında yanal şişme basıncı ve başlangıç su içeriği arasındaki ilişki araştırılmıştır. Artan başlangıç su içeriği ile yanal şişme basıncında azalma ve buna bağlı düşey yöndeki şişme miktarları okunmuştur. Sabit dış basınç altında yanal şişme basıncının bir pik değere vardığı ve daha sonra azalarak sabit bir değere ulaştığı gözlenmiştir. Sabit dış basıncın artmasıyla yanal şişme basıncının pik ve nihai değerleri arasındaki fark azalmıştır. Dranajlı ve dranajsız üç eksenli deneyleri yapılarak kilin pik yanal şişme basıncı ve kesme mukavemeti arasındaki bağıntı araştırılmıştır. Sonuç göstermiştir ki yanal şişme başmandaki azalmaya dranajsız kırılma sebep olmaktadır. Anahtar Kelimeler; Şişen Zeminler, şişme Yüzdesi, Başlangıç Su İçeriği, Sabit Şişme, Yük Altında Şişme, Yanal Şişme Basıncı, Pik Yanal Şişme Basıncı, Nihai Yanal Şişme Basıncı. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 62401.01 yi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LATERAL PRESSURES IN EXPANSIVE SOILS HATİPO?LU, Üstün M.S. Thesis In Civil Engineering Supervisor : Prof.Dr. A. Orhan EROL April 1993,98 pages Soils which have large volume change with increasing water content are termed as expansive or swelling soils, in general, such kind of soil is most commonly present in arid and semi-arid climates. Although the vertical swell and associated damage to the structures has been the subject of numerous investigation, the lateral swell behaviour of the expansive soils have not been fully understood yet. As reported for several case histories, the lateral swell pressures may cause damage to water tanks, canals, tunnels and underground conduits. In this study, the lateral swell behaviour of an highly expansive clay is investigated using a modified thin wall oedometer ring. The vertical and lateral swell pressures of statically compacted samples having identical dry densities were measured. The relationship iiibetween lateral swell pressures and Initial water content were Investigated under various magnitude of surcharge pressures. A reduction in lateral swell pressures and magnitude of the vertical swell are observed with increasing initial water contents. It is found that the lateral swell pressures under a constant surcharge gradually Increase to attain a peak value. Then it decreases to reach an ultimate value. The difference between the peak and ultimate lateral stresses are less under higher surcharge pressure. The relationship between the peak lateral swell pressure and the shear strength of the clay was sought by conducting drained and undrained triaxial tests. The results indicated that an undrained failure accounts for the reduction in the lateral swell pressures. Keywords : Expansive Soils, Percent Swell, Initial Water Content, Constant Swell, Swell Under Load, Lateral Swell Pressure, Peak lateral Swell Pressure, Ultimate Swell Pressure. Science Code: 624.01.01 IV