Kaynak bağlantılarında konvansiyonel ve gelişmiş ultrasonik muayene yöntemlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of conventional and advanced ultrasonic testing methods for welded joints
  1. Tez No: 335832
  2. Yazar: MELKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada konvansiyonel ultrasonik muayene ile gelişmiş ultrasonik muayene yöntemleri olan phased array ve TOFD (Time of flight diffraction) yöntemlerinin karşılaştırmaları yapılmış ve gelişmiş ultrasonik muayene yöntemlerinin üstünlükleri incelenmiştir. Konvansiyonel ve gelişmiş ultrasonik muayene yöntemlerinin uygulama örnekleri endüstriyel imalat sahasında gerçekleştirilmiştir. Gerçek imalat parçaları olan plaka, tank ve boru gibi malzemelerin kaynak bölgeleri hem konvansiyonel hem phased array hem de TOFD muayene yöntemleri ile uygulamalı olarak incelenmiştir. Muayeneler esnasında karşılaşılan hatalar, bu hataların ekran görüntüleri, hataların türleri, boyutları ve konumlarının tespit edilmesi incelenmiştir. Aynı parça üzerinde tüm teknikler uygulanmış ve muayene sürelerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Yapılan bu uygulamalarda gelişmiş ultrasonik muayene yöntemleri ile gerçekleştirilen muayenelerde konvansiyonel ultrasonik muayeneye göre daha kısa sürede daha kesin sonuçlar elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the conventional ultrasound testing and phased array and TOFD (Time-of-Flight Diffraction) testing techniques which are methods of advanced ultrasound testing have been compared and the advantages of advanced ultrasound methods were inspected. Both conventional ultrasonic method and advanced ultrasonic methods have been practised at the construction site. Weld zones of plates, storage tank, steel construction component and pipe have been inspected with both conventional ultrasonic method and advanced ultrasonic methods. Determined defects have been displayed and type, location, and size of the defects have been inspected. At last both conventional ultrasonic method and advanced ultrasonic methods have been practised on the same part and the inspection times have been compared. The tests we have studied showed that advanced ultrasonic methods are more faster and more reliable than conventional ultrasonic method.