Damage evaluation of civil engineering structures under extreme loadings
Dinamik yükler altında mühendislik yapılarında hasar analizi
  1. Tez No: 335894
  2. Yazar: BAHAR AYHAN TEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ENGİN, PROF. DR. ADNAN İBRAHİMBEGOVİC
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, iki temel inelastik davranışın, plastisite ve hasar mekanizmalarının çift olarak çalıştığı bir fenomenolojik bünye modeli sunuyoruz. Bu model, tekrarlı yükleme uygulamaları için olan çalışmaları hedef almaktadır. Böylece, plastisite veya hasar davranışı için, hem izotropik hem doğrusal kinematik pekleşme etkileri dikkate alınır. Modelin ana avantajı, elastik olmayan mekanizmaları tarif etmek için plastikleşme davranışına karşı hasar ölçütlerinin bağımsız olarak kullanılmasıdır. Diğer bir avantajı, her eleman için hibrid gerilme varyasyonel hesaplamalar çerçevesinde elde edilen, gerilmelerin ve iç değişkenlerin doğru ve etkili hesaplanması ile sonuçlanan bu modelin sayısal uygulaması ile ilgilidir. Çeşitli örnekler tekrarlı yükleme için önerilen formülasyonun doğruluğu ve verimliliğini teyit etmek amacıyla sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work we present a phenomenological constitutive model which is capable of coupling two basic inelastic behavior mechanisms,plasticity and damage. The model is targeting cyclic loading applications. Thus, in either plasticity or damage part, bothisotropic and linear kinematic hardening effects are taken into account. The main advantage of the model is the use of independent plasticity versus damage criteria for describing the inelastic mechanisms. Another advantage concerns the numerical implementation of such model provided in hybrid-stress variational framework, resulting with very enhanced accuracy and efficient computation of stress and internal variables in each element. Several illustrative examples are presented in order to confirm the accuracy and efficiency of the proposed formulation in application to cyclic loading.