In tube evaporation of carbon dioxide with and without oil
Boru içerisinde yağlı ve yağsız karbondioksitin buharlaşması
- Tez No: 335893
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN UYGUR ONBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalısmada, CO2 ve CO2-yağ karısımlarının buharlasma ısı geçis katsayısı, basınç düsümü, akıs rejimleri 6.1 ve 11.2 mm iç çaplı, yatay, pürüzsüz ve yivli bakır borular için deneysel olarak belirlenmistir. Deneyler -15 °C ve -30 °C doyma sıcaklığında,40-400 kg/m2s kütlesel akı, 2-15 kW/m2 ısı akısı, 0.1-0.8 kuruluk derecesi ve %0-4.yağ konsantrasyonları aralıklarında gerçeklesmistir. Çözünebilen POE yağın buharlasma üzerindeki etkisi farklı konstrasyonlar için belirlenmistir. Benzer deneysel kosullarda 6.1 mm iç çaplı borudaki ısı geçis katsayısı ve basınç düsümü 11.2 mm iç çaplı borudan daha yüksektir. Bununla birlikte yağ konsantrasyonu arttıkça, kuruluk derecesinin 0.4 den yüksek olduğu kosullar için ısı geçis katsayısı 6.1 mm iç çaplı boruda azalıs gösterirken 11.2 mm iç çaplı boruda artıs göstermektedir. Bu iki farklı durumun nedeni yağın kabarcıklanma ve akıs rejimleri üzerindeki etkisidir. Saf ve yağ karısımlı CO2 için akıs sekilleri de tespit edilmistir.Isı geçis katsayısı ölçüm değerleri literatürde varolan korelasyonlarla karsılastırılmıs; fakat korelasyonların çoğunun CO2 akısının ısı geçis katsayısını doğru tahminleyemedikleri belirlenmistir. Bu nedenle deneysel sonuçlar kullanılarak pürüzsüz boruda CO2 buharlasma ısı geçis katsayını tahminleyen bir korelasyon gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study CO2 and CO2-oil mixture flow boiling heat transfer coefficient, horizontal pressure drop, flow regimes experimentally determined in horizontal, smooth and microfin copper tubes with inner diamater 6.1 and 11.2 mm. Experiments were carried out at saturation temperatures of -15 °C, and -30 °C, mass fluxes between 40 and 400 kg/m2s, heat fluxes ranging from 2 to 15 kW/m2, inlet vapor qualities from 0.1 to 0.8, and for oil circulation ratio from 0 to 4%. The influence of miscible POE oil on evaporation has been demostrated at various oil concentration. For the similar test condition 6.1 mm inner diamater tube had higher heat transfer coefficient and pressure drop than 11.2 mm. Meanwhile the general trend as oil circulation ratio increases is deterioration of heat transfer coefficient above vapor quality value of 0.4 for 6.1 mm smooth tube while enhancement of heat transfer coefficient for 11.2 smooth and micro fin tubes.The reason for this two different trend is oil effect on nucleation site and flow regime. Flow pattern also determined for both pure and oil mixture. A comparison between the measured heat transfer coefficient and different existing correlation investigated and most of the existing correlations failed to predict the boiling heat transfer coefficient CO2. Furthermore a new correlation developed for predicting heat transfer coefficient of CO2 in smooth tube.