Intraoperatif kullanılan remifentanil infüzyonuna ek olarak uygulanan morfin, fentanil ve parasetamolün, postoperatif dönemdeki ağrı düzeyi ve analjezik tüketimi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of the use of morphine, fentanyl and paracetamol with remifentanil infusion in the intraoperative period, on the pain level and analgesic consumption
- Tez No: 335942
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YENTÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamız, ''Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Etik Komitesi'' ve hastalardan aydınlatılmış onam alındıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi jinekolojik onkoloji ameliyathanesinde pelvik ve alt batın cerrahisi uygulanan hastalara yapılmıştır.Çalışmamızda jinekolojik kanser cerrahisi geçiren hastalarda; remifentanil infüzyonuna ek olarak uygulanan morfin, fentanil veya parasetamolün anestezi indüksiyonu öncesi ve ameliyat sonunda kullanımının, operasyon sonrası süreçte hastaların ağrı düzeyi ve analjezik tüketimi üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Hastalar ameliyathane masasına alındıktan sonra EKG, Sp02, sistolik, diyastolik, ortalama arter basıncı ve ETC02 monitörizasyonu yapıldı. 60 hasta rasgele 4 gruba ayrıldı, indüksiyonda remifentanil grubuna (grup R) 1 mcg/kg remifentanil intravenöz tek doz bolus uygulaması, fentanil grubuna (grup F) indüksiyonda ve cilt insizyonu kapanmadan 10 dk önce 1.5 mcg/kg intravenöz bolus fentanil, morfin grubuna (grup M) indüksiyonda 0.1 mg/kg ve cilt insizyonu kapanmadan 30 dakika önce 0.05 mg/kg morfin bolus uygulaması, parasetamol grubuna (grup PS) indüksiyonda 10 mg/kg ve cilt insizyonu kapanmadan 30 dakika önce 5 mg/kg parasetamol intravenöz 15 dakika içinde uygulandı. Tüm gruplara intraoperatif dönemde 0.1 mcg/kg/dk hızında remifentanil infüzyonu uygulandı. Tüm hastalara anestezi indüksiyonu 2 mg/kg proprofol, 0.8 mg/kg roküronyum bromür ile yapıldı. İntraoperatif olarak desfluran kullanıldı. Hastalar postoperatif dönemde PACU da 24 saat gözlem altına alındı. EKG, Tansiyon ve satürasyon takipleri yapıldı. Her hastaya 1 mg/ml morfin ile hazırlanmış intravenöz PCA bağlandı. İlk 4 saat boyunca her saat, daha sonra 4 saatte bir olmak üzere 0 dan 4'e kadar numaralandırılmış, verbal rating skala (VRS) denilen sözel derecelendirme skoru ve 5 basamaktan oluşmuş numerik sedasyon skorları kaydedildi.Çalışma sonunda elde edilen veriler doğrultusunda parasetamol grubunda postoperatif VRS skorunun ve morfin tüketiminin diğer gruplara göre yüksek olduğu görüldü. Gruplarda postoperatif dönemde bulantı, kusma varlığı açısından fark yoktu. Hastaların solunum frekansı, periferik oksijen satürasyonu ölçümlerinde klinik olarak önemsenecek farklılıklar oluşmadı.Sonuç olarak jinekolojik cerrahide intraoperatif 0.1 mcg/kg/dk remifentanil infüzyonuna eklenen parasetamol, morfin ve fentanil hemodinami üzerine olan etkileri ve yan etkileri bakımından güvenli bulundu. Peroperatif morfin ve fentanil jinekolojik cerrahide, postoperatif morfin tüketimini azaltmakla beraber, parasetamolün peroperatif kullanımı postoperatif morfin tüketimini azaltmamıştır.
Özet (Çeviri)
Our study was performed at Istanbul University Cerrahpasa Faculty Of Medicine Gynaecologic Oncology Department on voluntary patients. Patients who went under pelvic or lover abdominal surgery were included in this study following the approval received from Ethics Committee. In our study, we aimed to compare the effects of the use of morphine, fentanyl and paracetamol with remifentanyl infusion before induction of anesthesia and at the end of surgery on pain level and analgesic consumption pateints undergoing gynecologic cancer surgery.Patients were monitorized in operation room and ECG, Spo2 ,Sisytolic, Diastolic and Mean Arterial Blood Pressure and ETCO2 values recorded. 60 patients were randomly diveded in four groups according to the used substance used. First group received 1 mcg/kg remifentanyl bolus dose at induction phase (group R), in fentanyl group (group F) patients received 1.5 mcg/kg intravenous bolus fentanyl dose at both induction phase and 10 minutes before closure of surgical incision, in group of Morpine (group M) 0.1 mg/kg bolus dose morpine sulphate used for induction and 10 minutes before the closure of surgical incision and in paracetamol group (group PS) patients were treated with 10 mg/kg intravenous paracetamol dose at induction phase and 5mg/kg intravenous paracetamol dose 30 minutes before the closure of surgical incision in 15 minutes. In all groups remifantanyl infusion added to the treatment and induction of anesthasia supplied with 2mg/kg propofol and 0.8mg/kg rocuronium bromide. Desflurane were chosen for maintance of general anesthesia. Patients transfered to PACU unit after the operation and monitorized for following 24 hours. Patient Controlled Anesthesia (PCA) were given at the dose of 1mg/ml morphine. In the first 4 hours VRS (Verbal Rating Scala) recorded for every hour and later it was recorded for every four hours from 0 to 4 points. Numeric sedation Scale were recorded from 1 to 5 .According to the findings of this study we observed that morpine need and VRS score In paracetamol group were highest amoung the groups. There were no significant difference amoung the groups for the existence of nausea and vomiting in postoperative period also respiratory rates and SpO2 values were not clinicaly different.As a conclusion, addition of paracetamol, morphine and fentanyl to the intraoperative remifetanyl infusion at the rate of 0.1 mcg/kg/min were safe considering the hemodynamic effects and side effects in gynecologic surgery. Parecatamol did not decrease the amount of morphine consumption in gynecologic surgery, althoug fentanyl and morphine did.