Apelin'in akut koroner sendrom hastalarında prognostik önemi
The prognostic value of Apelin in patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 335941
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE KOLDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Apelin inotropik ve vazodilatatör özellikleri olan yeni keşfedilmiş bir peptit olup APJ reseptörünün endojen ligandıdır. Günümüzde apelin'in akut miyokard iskemisindeki rolü sadece birkaç çalışmada araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı apelin'in akut koroner sendromdaki prognostik rolünü araştırmak ve gelecekte prognoz belirteci olup olamayacağını değerlendirmektir.Materyal / Metod: 76 akut koroner sendromlu ( 35 STEMI ve 41 NSTE ACS) hastada ( ortalama yaş 62.10±10 , 22 kadın) plazma apelin-36 konsantrasyonu (ortalama 35±10. saatte) ve hsCRP, CK,CK-MB, troponin I piki ve EF başvuru sonrası ölçüldü. TIMI, GRACE skorları başvuruda ve GENSINI skorları koroner anjiografi sonrası hesaplandı.Sonuç: STEMI ve NSTE AKS gruplarında apelin ile TIMI, GRACE, GENSINI skorları, hsCRP ve EF arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Bununla birlikte apelin NSTE AKS hastalarında CK, CK-MB ve troponin I ile pozitif korelasyon, STEMI hastalarında ise negatif korelasyon göstermiştir (P < 0.05).Tartışma : Akut koroner sendromda kullanılan TIMI, GRACE, GENSINI gibi prognostik skor sistemleri ve hsCRP gibi prognostik inflamatuvar belirteç apelin düzeyiyle ilişkili bulunmadı. Bununla birlikte diğer prognostik belirteçlerden olan CK- CK-MB ve troponin I hem STEMI hem de NSTE AKS gruplarında apelin ile anlamlı düzeyde ilişkili saptandı. AKS'da apelin'in prognostik belirteç olarak rolünün daha fazla hasta populasyonu içeren başka çalışmalarda araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Apelin is a novel endogenous peptide with inotropic and vasodilatory properties that is the ligand for the APJ receptor. To date, only few studies have been concerned with apelin involvement in acute myocardial ischemia. The aim of this study was to investigate role of apelin in early prognosis of acute coronary syndrome (ACS) and to assess if apelin may feature as a marker of prognosis.Material-Method: In 76 consecutive patients (mean age 62.10±10 , 22 women) with acute coronary syndrome (35 STEMI and 41 NSTE ACS) plasma apelin-36 concentrations (mean 35±10 hours), EF, hsCRP, CK, CK-MB and troponin I peak level were measured after admission. TIMI, GRACE scores at admission and GENSINI score after coronary angiography were calculated.Results: There was no significant relationship between apelin and TIMI, GRACE, GENSINI scores, hsCRP and EF in STEMI and NSTE ACS groups. However apelin showed positive correlation with CK, CK-MB and troponin I in patients with NSTE ACS and negative correlation in patients with STEMI (P < 0.05).Conclusion: Prognostic score systems as TIMI, GRACE and GENSINI which are used in acute coronary syndromes and inflammatuary prognostic marker as hsCRP showed no relationship with apelin levels. However another prognostic markers CK, CK-MB and troponin I showed significant correlation with apelin in both STEMI and NSTE ACS groups. The role of apelin as a prognostic marker in ACS settings, requires further investigation in studies with higher patient population.