Parsiyel kalça protezi operasyonlarında peng (pericapsular nerve group) blok uygulanan ve uygulanmayan hastaların postoperatif tramadol tüketimi, klinik etki ve yan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative tramadole consumption, clinical effect and side effects of peng block applicable and NON-applicablepatients in partial hip prosthesis operations
- Tez No: 794120
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MIZRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Parsiyel kalça protezi operasyonlarında PENG (pericapsular nerve group) blok uygulanan ve uygulanmayan hastaların postoperatif tramadol tüketimi, klinik etki ve yan etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz etik kurul onayı ve hastaların yazılı onamları alındıktan sonra parsiyel kalça protezi (PKP) cerrahisi planlanan, 18-75 yaş arası, genel anestezi (GA) sonrası PENG blok uygulanmış (Grup P) 24 hasta ve PENG blok uygulanmamış (Grup K) 24 hasta olmak üzere toplam 48 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, ASA skoru) kaydedildi. Ultrasonografi eşliğinde 20 ml % 0,5'lik bupivakain ile Grup P'de bulunan hastalara GA sonrası PENG blok yapılmış, Grup K'da bulunan hastalara ise sadece GA uygulandı. Postoperatif BIS skoru, ilk 24 saatlik VAS ve NRS skorları, vital bulguları, kullanılan tramadol ve remifentanil miktarları, ek analjezi ihtiyacı, mini mental test skoru, Riker ajitasyon ve sedasyon skoru, hasta konfor skoru, modifiye aldrete derlenme skorlaması ile intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar (taşikardi, bradikardi, hipertansiyon, hipotansiyon, kaşıntı, bulantı-kusma, aritmi) kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the postoperative tramadol consumption, clinical and side effects of patients who underwent PENG (pericapsular nerve group) block in partial hip replacement operations and those who did not. Materials and Methods: After the approval of the ethics committee of our hospital and the written consent of the patients, partial hip replacement (PKP) surgery was planned, between the ages of 18-75, PENG block was applied after general anesthesia (GA) (Group P). A total of 48 patients, 24 patients and 24 patients without PENG block (Group K), were included in the study. Demographic data (age, gender, body mass index, ASA score) of the patients were recorded. Patients in Group P underwent PENG block after GA with 20 ml of 0.5% bupivacaine accompanied by ultrasonography and only GA was applied to patients in Group K. Postoperative BIS score, first 24-hours VAS and NRS scores, vital signs, amount of tramadol and remifentanil used, additional analgesia need, mini mental test score, Riker agitation and sedation score, patient comfort score, modified aldrete recovery score and intraoperative and postoperative complications (tachycardia, bradycardia, hypertension, hypotension, pruritus, nausea-vomiting, arrhythmia) were recorded.