Kliniğimizde prematürelik nedeniyle izlenen hastaların nörolojik özellikleri
Neurological features of the prematurely born patients who were followed in our clinic
  1. Tez No: 335943
  2. Yazar: NURTAÇ EKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Son yıllarda perinatal ve neonatal tıbbi bakımdaki ilerlemeler prematüre bebeklerin hayatta kalım oranlarını belirgin biçimde artırmıştır. Hayatta kalım oranlarının artışı nörogelişimsel problemlerin de artışını beraberinde getirmiştir.Bu çalışmanın amacı prematüre bebeklerde perinatal risk faktörleri ile nörogelişimsel süreç arasındaki ilişkiyi belirleyip bu süreci olumsuz etkileyen faktörleri ortaya koymaktır.Çalışmamızda hastanemiz çocuk nöroloji polikliniğine başvuran hastalardan özgeçmişinde prematür doğum öyküsü olan Aralık 2002- Eylül 2009 tarihleri arasındaki toplam 532 çocuk hastanın dosya kayıtları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, progress in the neonatal intensive care have raised survival rates of premature infants. The increased survival rates are directly associated with the increased neurodevelopmental problems.The aim of this study is to evaluate the relationship of perinatal risk factors with the neurodevelopmental outcome and to determine the risk factors associated with a poor neurological outcome.532 children with a premature birth history admitted to our pediatric neurology clinic between december 2002 and september 2009 were enrolled in the study.