Larengotrakeal stenozlarda cerrahi tedavi yöntemleri ve uzun dönem sonuçları
Surgical treatment techniques and long term results in the laryngotracheal stenosis
  1. Tez No: 335945
  2. Yazar: ALPER ÖZDİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ŞEKERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Larengotrakeal stenoz (LTS), özellikle uzun süreli entübasyon sonrası ortaya çıkan tedavisi zorluklar gösteren bir hastalıktır.Çalışmaya katılan LTS'lu olgu sayısı 110' dur. Olguların ortalama takip süresi 148 aydır. Yaş ortalaması 27,93 ± 16,70'dır. Olguların 68'i erkek (%61,8), 42'si (%38,2) kadındır. En sık LTS nedeni uzun süreli entübasyondur (%56,4). En sık subglottik bölge tutulmuştur (%52,50). Olguların çoğu evre 3'dür (%56,30). Stenozlu yaşam süresi ortalama 29,35 aydır. Kurum dışı yapılan olgu başına Larengotrakeal rekonstrüksiyon (LTR) cerrahi sayısı (3,3) ile kurumumuzda yapılan olgu başına LTR cerrahi sayısı (1,6) karşılaştırıldığında kurumumuzda olgu başına daha az LTR cerrahisi yapıldığı saptandı ve bu istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,004).Toplam LTR cerrahi sayısı 115'dir. 89'unda greft kullanılmıştır (%77,3).23 (%21) olguda stent kullanıldı. Stent kalma süresi ortalama 8,73 ± 4,51 gündür. Dekanülasyon oranı %96,4'dür. Ortalama dekanülasyon süresi 30,56 gündür. Toplam komplikasyon sayısı 24'dür (%21,8). Fonksiyonel sonuçlar oldukça başarılıdır. Sadece 4 olguda (%3,6) solunum ?başarısız?, 4 olguda konuşma ?yok? (%3,6) ve 3 olguda aspirasyon ?şiddetlidir? (%2,7).Sonuç olarak, LTS hasta ve hekim için sabır gerektiren ve hekimin kullanacağı uygun teknik için, geçmiş tecrübe ve bilgilerini kullanacağı ve ancak bu şartlarda iyi sonuçlar alabilecek bir hastalıktır.
Özet (Çeviri)
In laryngotracheal stenosis (LTS) which is mainly caused by prolonged endotracheal intubation is a difficult clinical entity to manage.In this study 110 LTS patients were included. The average duration of follow up was 148 months. The mean age was 27,93 ± 16,70 years. 68 patients were man (%61,8) and 42 patients were woman (%38,2). The most common cause of LTS was long term intubation (%56,4). Subglottic region were the most frequently affected (%52,50). Most of the cases were stage 3 (%56,30). The average duration of stenotic life time was 29,35 months. When we compared the number of surgery per cases out of our institution (3,3) with the number of surgery per cases in our institution (1,6), we found that surgery per cases was less in our institution and it was statistically significant (p = 0,004).Total number of surgical procedures was 115. Graft technique was used in 89 procedures (%77,3).In 23 (%21) patients, stents were used. Average duration of stent period was 8.73 ± 4.51 days. Decannulation rate was %96,4. Average decannulation period was 30,56 days. Total number of complications was 24 (%21,8). Functional results were quite successful. Only 4 patients (%3,6%) has respiratory failure, 4 patients has speech failure (%3,6) and 3 cases has severe aspiration (%2,7).As a result LTS was a disease that requiring patience for patient and physician and the physician use technical experience and knowledge of the past to determinate appropriate procedures and however can get good results in these conditions.