Yoğun bakım hastalarında uzun süreli oral endotrakeal intübasyona bağlı komplikasyonlar ve buna etki eden faktörler
The Complications due to long-term oral endotracheal intubation in critically ill patients and the factors wich affect them
  1. Tez No: 70928
  2. Yazar: MEHMET ABDURRAHMAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY ARKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
39 ÖZET Endotrakeal intübasyon yoğun bakım ünitelerinde hava yolunun kontrolünü sağlamak amacıyla uygulanan hayat kurtarıcı yöntemdir8'20'21'29'36. Ancak endotrakeal intübasyonun sağlamış olduğu yararlar yanısıra bazı komplikasyonlara da neden olduğu bilinmektedir21'29'36'52. Laringotrakeal komplikasyonlar bunlar arasında önemli bir yer tutmaktadır. Endotrakeal intübasyonu izleyen erken dönemde mukoza kan akımında azalma, glottik, subglottik ödem, eritem, ülserasyon, granülasyon dokusu oluşması, geç dönemde ise laringotrakeal stenoz ve vokal kord paralizileri gibi ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir4'5'6'7'14'21'36'49'52. Bu konuda yapılmış olan klinik ve deneysel çalışmalarda; yaş, cinsiyet, yandaş hastalıklar, entübasyon süresi, tüpün balon basıncı, enfeksiyonlar, hipoalbuminemi, endotrakeal tüpün malpozisyonu, reintübasyon uygulanması gibi etkenlerin komplikasyonların oluşmasına veya varolan komplikasyonların şiddetlenmesine neden olabileceği gösterilmiştir2'7'14'24'31'43'45'32. Biz bu çalışmada yoğun bakım servisimizde 3 gün ve daha uzun süreli endotrakeal intübasyon uygulanan hastalarda endoskopik değerlendirmeler yaparak laringotrakeal lezyonlann insidansını ve bunların oluşmasına katkıda bulunan faktörleri belirlemeyi amaçladık. Bu sayede uzun süreli intübasyon uygulanan hastalarda olası komplikasyonların erken evrede saptanabileceğni ve ileride oluşabilecek yakınmaların azaltılabileceğini düşünerek bu çalışmayı planladık. 1.2.1997/1.2.1998 tarihleri arasında yoğun bakım servisimizde 3 gün ve daha uzun süre endotrakeal intübasyon uygulanan 45 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar ekstübe edildikten, trakeostomi açıldıktan veya eks olduktan sonra fiberoptik laringoskop ile larinks ve trakeanın görüntülenmesi sağlandı. Elde edilen sonuçlara göre hastaların %61.9'unda laringotrakeal patoloji olduğu, bunların %6.6'sının ciddi komplikasyonlar olduğu gözlendi. Bununla birlikte intübasyon süresinin ve hastalara reintübasyon uygulanmasının laringotrakeal komplikasyonların gelişmesine istatistiksel açıdan anlamlı derecede katkıda bulunduğu gözlendi. Ayrıca endotrakeal tüp malpozisyonunun laringotrakeal lezyonların şiddetlenmesine önemli katkısı olduğu ve hipoalbüminemi varlığında laringotrakeal komplikasyonların daha yüksek oranda geliştiği sonucuna varıldı. Sonuç olarak 10 günden fazla intübe kalan ve değişik nedenlerle reintübasyon uygulanan olgularda ekstübasyondan hemen sonra endoskopik değerlendirmeler yapılarak laringotrakeal komplikasyonlar açısından gerekli önlemler alınmalıdır. 39
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY Endotracheal intubation is a life saving procedure which is used for the control of airway in intensive care units8'20'21'29'36. Beside of the beneficial effects of the endotracheal intubation, it's also known that it has also some complications. Laryngotracheal complications are important group of these complications21,29'36'52, in the early period of endotracheal intubations, some complications like decrease in mucosal blood flow, glottic and subglottic edema, erythema, ulceration, granulation tissue formation can occur and in the late period some severe complications like laryngotracheal stenosis and vocal cord paralysis can occur4'3,6'7'14'21'36'49'52. Previous clinical and laboratory studies on these subjects indicated that such factors like age, sex, associated disease, intubation period, cuff pressure, infections, hypoalbuminemia, malposition of the endotracheal tube and reintubation can cause complications or can aggravate the present complications2'7'14'24'31'43'45'52. In this study, we aimed to specify incidence of laryngotracheal lesions and factors that predisposed to these lesions by using endoscopic evaluations on patients who were subjected to endotracheal intubation for 3 days or longer periods in our ICU. We planned this study to diagnose probable complications in patients subjected to endotrcheal intubation for long periods, in an early period and to decrease the complaints. We included 45 patients who are subject to endotracheal intubation for 3 days or longer periods between dates 1.2.1997 and 1.2.1998 in our ICU. Laryngeal tracheal visions were obtained with fibreoptic laryngoscope after extubation, tracheostomy or death of the patients. According to our results %61.9 of the patients had laryngotracheal pathology and %6.6 of these complications were severe. In addition this, duration of intubation and reintubation procedures had a statistically significant effect on the development of laryngotracheal complications. Also, ratio of the laryngotracheal complications were higher in the presence of hypoalbunimemia and malposition of the endotracheal tube. As a result, we advise that in patients who are intubated for a period longer than 10 days and subjected to reintubation procedures must be evaluated just after extubation with endoscopy and preventive measures must be taken to decrease laryngotracheal complications. 40