Periton diyalizi hastalarında fibroblast büyüme faktörü-23 ile kemik mineral metabolizması ve kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilişki
The relation between fibroblast growth factor 23 with bone mineral metabolism and signs of cardiovascular disease in periton dialysis patients
  1. Tez No: 335966
  2. Yazar: NİLGÜL AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIZA ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Çalışmamızda, periton diyalizi hastalarında fibroblast büyüme faktörü-23 (FGF-23) ile kemik- mineral metabolizması ve kardiyovasküler hastalık risk göstergeleri arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçladık.Hastalar ve Yöntem:Bu amaçla 41 periton diyalizi hastasını çalışmaya aldık. Hastaların fizik muyeneleri yapıldı, böbrek hastalığı etyolojileri sorgulandı. Venöz kanları alınarak tam kan sayımına, biyokimyasal parametrelere, fetuin-A ve FGF-23 düzeylerine bakıldı. Metastatik kalsifikasyonu değerlendirmek amacıyla direkt el grafileri, karotis doppler USG'leri çekildi, göz muayeneleri yapıldı. Kardiyovasküler hastalık riskini göstermek amacıyla EKG'leri çekildi, EKO değerlendirmesi yapıldı.Bulgular:Çalışmada elde ettiğimiz bulgular arasında:- Yüksek döngülü kemik hastalığında kalsiyum ve fosfor düzeylerinin daha yüksek olduğu,- Yüksek döngülü ve düşük döngülü kemik hastalığında FGF-23 düzeylerinin yüksek olduğu,- Fetuin-A düzeylerinin düşük döngülü kemik hastalığında yüksek döngülü kemik hastalığına göre daha düşük olduğu,- FGF-23 düzeyi ile Cax P, PTH arasında ilişki ve- Fetuin-A ile PTH arasında ilişki sayılabilir.Tartışma:FGF-23; kalsiyum, fosfor metabolizmasını düzenler ve fosfatürik etkilidir. Kronik böbrek yetmezliğinde (KBY), FGF-23 düzeyleri yükselir. FGF-23'ün metastatik kalsifikasyon ve kardiyovasküler hastalık risk göstergeleriyle ilişkisi çalışmalarda farklı sonuçlara neden olmuş, net belirlenememiştir. Çalışmamızda da FGF-23'ün metastatik kalsifikasyon ve kardiyovasküler hastalık risk göstergeleriyle ilişkisini bulmadık. CaxP'ı ile ilişkisini ve PTH düzeylerinin yükseldiği yüksek döngülü kemik hastalığında FGF-23 düzeylerinin daha fazla yükseldiğini bulduk. Bunun önemi vitamin D tedavisine dirençli sekonder hiperparatiroidizmde FGF-23'ün baskılanmasıyla tedavinin mümkün olabileceği fikrini desteklemesidir.Fetuin-A, kalsifikasyon inhibitörüdür ve KBY'de düzeyleri azalır. Çalışmamızda yüksek döngülü ve düşük döngülü kemik hastalığında fetuin-A düzeylerini normal bulduk. Düşük döngülü kemik hastalığında fetuin-A düzeylerinin yüksek döngülü kemik hastalığına göre daha düşük olduğunu saptadık. Düşük döngülü kemik hastalığında metastatik kalsifikasyon riskinin yüksek olduğu göz önüne alınırsa bu beklenen bir sonuçtur. Ancak fetuin-A ile metastatik kalsifikasyon ilişkisini bulamadık.
Özet (Çeviri)
In this study, we intended to investigaste the relation between fibroblast growth factor-23 (FGF-23) with bone mineral metabolism and signs of cardiovascular disease in our patients,..Patients and MethodsWe recruited 41 peritoneal dialysis patients. Their physical examination were done and parameters of biochemistry and levels of fetuin-A and FGF-23 were measured. X-ray examination of hands and carotis doppler USG were performed and eye examination was done in order to determinate metastatic calcification. EKG and EKO were performed to show cardiovasculer diseases .ResultsWe found that:- Calcium and phosphorus levels are higher in patients with high turnover bone diseases,- FGF-23 level is higher in patients with low and high turnover bone diseases,- Fetuin-A level is lower in patients with low turnover bone diseases than patients with high turnover bone diseases( xx±xx vs xx±xx; P= xxx),- There is a relation between levels of FGF-23 and Cax P, PTH, also a relation between fetuin-A and PTHDiscussionFGF-23 influences calcium and phosphorus methabolism and has phosphaturic effect. FGF-23 levels are high in kidney failure. Relation between metastatic calcification and FGF-23 is not clear. We find that there is a relation between Cax P and FGF-23.Fetuin-A is a calcification inhibitor and its level is low in kidney failure.We determined that fetuin-A level is lower in patients with low turnover bone disease than patients with high turnover bone disease. This can be an important factor in the patogenesis of metastatic calicification in these patients. However we did not find a relation between fetuin-A and metastatic calcification.